Dodaj ogłoszenie o pracy


Nowe przejście graniczne z Ukrainą: Budomierz - Hruszew już działa

Od 2 grudnia br. podróżni i przedsiębiorcy mogą przekraczać polsko-ukraińską granicę w nowym podkarpackim przejściu granicznym Budomierz–Hruszew. W zlokalizowanym w całości po polskiej stronie przejściu granicznym, służby celne i graniczne Polski i Ukrainy  pracują w jednym miejscu.
Nowo otwarte przejście graniczne zlokalizowane jest w całości po stronie polskiej, na terenie o powierzchni ok. 8 ha. Przeznaczone jest ono dla całodobowego, międzynarodowego ruchu osobowego i samochodowego  o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, z wyłączeniem ładunków podlegających kontroli weterynaryjnej, fitosanitarnej oraz ładunków niebezpiecznych.
Na terenie przejścia usytuowanych jest 9 pasów ruchu na kierunku wjazdowym do Polski  (5 ruch osobowy + 2 ruch ciężarowy do 3,5 t + 2 ruch autobusowy) i 8 pasów ruchu na kierunku wyjazdowym z Polski (5 ruch osobowy + 2 ruch ciężarowy do 3,5 t + 1 ruch autokarowy).

Wspólne odprawy
Pozytywne doświadczenia z przejścia granicznego w Krościenku, gdzie od kilkunastu lat odprawy celno-paszportowe odbywają się w jednym miejscu po polskiej stronie, sprawiły, że w Budomierzu służby celne i graniczne Polski i Ukrainy pracują również w takim systemie.
Przejście Budomierz-Hruszew, pod względem rozwiązań organizacyjnych i architektonicznych, jest jednym z najnowocześniejszych przejść na granicy zewnętrznej  UE. Szacuje się, że nowe przejście graniczne będzie w stanie obsługiwać w ciągu doby około 3 tys. samochodów osobowych i 80 autobusów. Liczba podróżnych przekraczających w ciągu doby granicę polsko-ukraińską w Budomierzu szacowana jest na 8 tys. osób. Do obsługi tego ruchu Służba Celna przygotowała blisko 70-osobową obsadę funkcjonariuszy.

Warto zaznaczyć, że na pozostałych polsko-ukraińskich przejściach granicznych, Służba Celna odprawia średnio w ciągu doby ponad 3 tys. samochodów osobowych zarówno w Korczowej i Medyce, ok. 1,6 tys. samochodów osobowych w Hrebennym, ok. 1,3 tys. zarówno w Krościenku jak i Dorohusku oraz ok. 900 samochodów osobowych w Zosinie.
Polska Służba Celna odpowiadając za obsługę odcinka lądowej granicy zewnętrznej UE o największym natężeniu ruchu towarowego, odprawia rocznie: 2 mln ciężarówek, 10 mln samochodów osobowych, 1,6 mln kontenerów i wagonów kolejowych, ponad 37,5 mln podróżnych oraz przyjmuje 5,5 mln zgłoszeń celnych i deklaracji akcyzowych.
Oznacza to, że co 1 sekundę na naszej granicy odprawiany jest podróżny, co 3 sekundy samochód osobowy, co 16 sekund samochód ciężarowy, a co 6 sekund przyjmowane jest zgłoszenie celne lub deklaracja akcyzowa.
rak za info Izba Celna w Przemyślu

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.