Dodaj ogłoszenie o pracy


Urzędy skarbowe nadużywają władzy przedłużając termin zwrotu podatku VAT

Eksperci Pracodawców RP podkreślają, że konieczne jest określenie maksymalnego okresu przedłużenia weryfikacji rozliczenia podatnika. – Taka regulacja byłaby gwarancją bezpieczeństwa pieniędzy przedsiębiorców i pewności, że zostaną one im zwrócone bez zbędnej zwłoki – twierdzą eksperci Organizacji.

Zgodnie z przepisami dotyczącymi podatku od towarów i usług urzędy skarbowe mogą przedłużać termin zwrotu podatku VAT do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika. Jednak – jak podkreślają eksperci Pracodawców RP – w ustawie o podatku od towarów i usług nie tylko nie uregulowano maksymalnego czasu, na jaki organ podatkowy może przedłużyć termin tego zwrotu, lecz także brakuje w przepisach określonego katalogu przesłanek do zastosowania tej instytucji. Prowadzi to do sytuacji, w której zdarza się, że urzędy skarbowe nadużywają w tej kwestii swoich uprawnień. Wskazują na to zarówno sami przedsiębiorcy oraz ostatnie orzeczenia sądów administracyjnych, także jak I dane przekazane przez Macieja Grabowskiego, podsekretarza stanu w ministerstwie finansów. Wynika z nich bowiem, że od stycznia do września 2013 r. urzędy skarbowe wypłaciły 180,6 mln zł odsetek z tytułu nieterminowych zwrotów w podatku od towarów i usług.

– To jednoznacznie wskazuje na występowanie problemów związanych z bezterminowym przedłużaniem czasu na dokonanie zwrotu podatku VAT. Dlatego należy doprecyzować przepis.

źródło: Pracodawcy RP

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.