Dodaj ogłoszenie o pracy


Holendrzy zadowoleni z biznesu w Polsce


Taki obraz rysuje się czytając przygotowany przez Holendersko Polską Radę Promocji Handlu (Nederlands Pools Centrum voor Handelsbevordering, NPCH).
Raport przygotowany przez NPCH powstał na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 85 niderlandzkich firm działających w Polsce. Wśród respondentów ankiety 60% prowadzi działalność w sektorze usług, a pozostałe 40% w sektorze przemysłu. Na pytania zawarte w ankiecie odpowiadali dyrektorzy firm oraz managerowie wyższego szczebla.

Wśród ankietowanych przedsiębiorców 68% ocenia swoją działalność jako zyskowną, 19% jako nie przynoszącą strat, natomiast 8% odnotowuje ujemne wyniki. Dane za rok 2013 ukazują poprawę względem roku 2012.
Z grupy ankietowanych firm aż 78% przewiduje wzrost obrotów. Warto zaznaczyć, że uwzględniając obroty firm, małe i średnie przedsiębiorstwa były najbardziej optymistyczne. Jednakże, jeśli chodzi o wzrost zysków w ciągu dwóch najbliższych lat, korporacje okazały się być najbardziej lukratywne. Ogólny procent firm prognozujących wzrost zysku wynosi 68%, 20% przedsiębiorstw nie przewiduje wzrostu w zyskach, a 5% przewiduje straty.

Z grupy ankietowanych aż 62% poleciłoby rozpoczęcie działalności gospodarczej w Polsce, 35% nie jest pewna, natomiast tylko 2% (względem 18% w roku 2012) nie rekomendowałoby rozpoczęcia działalności w Polsce.
rak za info NPCH

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.