Dodaj ogłoszenie o pracy


Holendrzy zadowoleni z biznesu w Polsce


Taki obraz rysuje się czytając przygotowany przez Holendersko Polską Radę Promocji Handlu (Nederlands Pools Centrum voor Handelsbevordering, NPCH).
Raport przygotowany przez NPCH powstał na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 85 niderlandzkich firm działających w Polsce. Wśród respondentów ankiety 60% prowadzi działalność w sektorze usług, a pozostałe 40% w sektorze przemysłu. Na pytania zawarte w ankiecie odpowiadali dyrektorzy firm oraz managerowie wyższego szczebla.

Wśród ankietowanych przedsiębiorców 68% ocenia swoją działalność jako zyskowną, 19% jako nie przynoszącą strat, natomiast 8% odnotowuje ujemne wyniki. Dane za rok 2013 ukazują poprawę względem roku 2012.
Z grupy ankietowanych firm aż 78% przewiduje wzrost obrotów. Warto zaznaczyć, że uwzględniając obroty firm, małe i średnie przedsiębiorstwa były najbardziej optymistyczne. Jednakże, jeśli chodzi o wzrost zysków w ciągu dwóch najbliższych lat, korporacje okazały się być najbardziej lukratywne. Ogólny procent firm prognozujących wzrost zysku wynosi 68%, 20% przedsiębiorstw nie przewiduje wzrostu w zyskach, a 5% przewiduje straty.

Z grupy ankietowanych aż 62% poleciłoby rozpoczęcie działalności gospodarczej w Polsce, 35% nie jest pewna, natomiast tylko 2% (względem 18% w roku 2012) nie rekomendowałoby rozpoczęcia działalności w Polsce.
rak za info NPCH

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.