Dodaj ogłoszenie o pracy


Efekty "marketingu wirusowego" na przykładzie Volvo Trucks

Niekonwencjonalne podejście do marketingu B2B sprawdza się jak żadna inna metoda na promocję produktu. Swoim najnowszym filmem promocyjnym pt. „The Epic Split” Volvo Trucks udowodniło, że film stał się znany na całym świecie i w ciągu zaledwie czterech tygodni od swojej premiery osiągnął status najczęściej oglądanej reklamy motoryzacyjnej w historii na portalu YouTube. Od czasu premiery na YouTube, 14 listopada b.r. film „The Epic Split” został odtworzony ponad 59 milionów razy. Rozprzestrzeniał się poprzez media społecznościowe i informacyjne, był przedmiotem tysięcy dyskusji w sieci i poza nią, a nawet zaczął funkcjonować jako samoistny fenomen, chętnie parodiowany przez innych, w tym także osoby znane. – Reakcja przeszła nasze oczekiwania. Oczywiście, liczyliśmy na sukces, ale nie spodziewaliśmy się, że będzie tak ogromny i nastąpi tak szybko. Ostatecznie, „The Epic Split” jest tylko reklamą samochodu ciężarowego – mówi Per Nilsson, dyrektor ds. public relations marki Volvo Trucks.

Sukces w liczbach „The Epic Split” stał się nie tylko najczęściej oglądaną reklamą motoryzacyjną w historii na portalu YouTube. Pierwsze cztery tygodnie publicznego funkcjonowania filmu można podsumować w liczbach.* „The Epic Split” i informacje o nim:

• były ponad 6 milionów razy współdzielone w sieciach społecznościowych.

• były przedmiotem ponad 10 milionów odsłon na stronie Google.com.

• były szeroko komentowane w mediach na całym świecie: reklamie tej poświęcono dotychczas około 20 tys. wpisów w internecie.

• osiągnęły wartość reklamową na poziomie 70 milionów euro

Nie wydatki (Volvo Trucks nie podało kosztów realizacji filmu), lecz pomysłowość Od jesieni 2012 r. Volvo Trucks opublikowało sześć filmów, które w spektakularny sposób przedstawiają innowacje wprowadzone w pięciu nowych modelach samochodów ciężarowych, wprowadzonych na rynek w tym samym okresie. Na przykład, „The Epic Split” podkreśla precyzję kierowania i stabilność, jakie zapewnia Aktywny Układ Kierowniczy Volvo. Jak dotychczas, obraz ten okazał się także największym sukcesem. – Jego zasięg jest głównie rezultatem zaangażowania opinii publicznej. Nie możemy przebić konkurencji wydatkami. Dlatego musimy wykazać się pomysłowością. Nasza strategia marketingowa jest jednym z elementów tego podejścia – wyjaśnia Per Nilsson.

Marketing B2C produktu B2B Strategia komunikacji marketingowej jest częścią szerszego programu zmiany sposobu promowania swoich produktów przez Volvo Trucks. W uproszczeniu, chodzi o promowanie produktów B2B metodami marketingu B2C. – Nasza strategia marketingowa bazuje na spostrzeżeniu, że nawet w środowisku B2B decyzje są podejmowane przez konkretne osoby. Współczesne samochody ciężarowe są wytworami zaawansowanej technologii, opracowanymi z myślą o ułatwieniu pracy kierowcy, bezpieczeństwie kierowcy, ładunku i otoczenia, a także osiąganiu jak największej rentowności. Ale to nie jedyne czynniki wpływające na wybory dokonywane przez kierowców i przewoźników. Równie ważny jest wizerunek samochodu ciężarowego, którym jeżdżą – mówi Per Nilsson.

Przekaz marketingowy o szerokim oddziaływaniu dotrze także do większej liczby kierowców samochodów ciężarowych i firm transportowych, na czym właśnie zależy Volvo Trucks. I to działa. – Do filmów tych odwołują się nasi klienci. Ale na tym nie koniec – do przewoźników użytkujących nasze pojazdy docierają również komentarze ich klientów – nabywców transportu – mówi Per Nilsson. – Chcemy, by zainteresowanie wywołane przez ten film przyciągało uwagę do na naszych samochodów ciężarowych i generowało popyt na nie. Inwestując stosunkowo niewiele, osiągnęliśmy masową reakcję. Jako sposób komunikacji za pośrednictwem nowych mediów, nasza okazał się wyjątkowo pomysłowa i opłacalna – konkluduje Per Nilsson.

(źr. Volvo Trucks)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.