W zestawieniu systemów podatkowych pod kątem ich skomplikowania „Paying Taxes 2014", przygotowanym prze Bank Światowy i firmę PwC, Polska zajęła 113 miejsce. Najmniej skomplikowany system podatkowy mają Zjednoczone Emiraty Arabskie (1 miejsce) a nabardziej skomplikowany - Czad (189 miejsce).
Przed nami z krajów naszego regionu, które w tym samym czasie weszły do Unii Europejskiej znalazły się Bułgaria - 81 miejsce i Słowacja - 102. Co ciekawe mniej skomplikowany system ma Rosja - 56 miejsce w rankingu i mimo znanych kłopotów Grecja - 53.
Za nami znalazły się m.in., Czechy, Włochy i Japonia.
Okazało się, że najprostsze systemy podatkowe mają kraje bogate w surowce mineralne, których dochody pochodzą przede wszystkim ze sprzedaży tych surowców. Z tego powodu kraje te pobierają mniej podatków od swoich obywateli, co w sposób oczywisty wpływa na uproszczenie systemu podatkowego.
Spośród krajów rozwiniętych, członków OECD, najprostszy system podatkowy mają Irlandia (6 miejsce) oraz Kanada (8 miejsce). Poziom opodatkowania w tych krajach znajduje się poniżej średniej państw OECD i wynosi 30% (w stosunku do PKB tych krajów). W Europie Zachodniej relacja poziomu opodatkowania do poziomu PKB wynosi ponad 40%.
Dobre pozycje w rankingu zajęły kraje skandynawskie (Dania - 12 miejsce, Norwegia - 17 miejsce, Finlandia - 21 miejsce oraz Szwecja 41 - miejsce), w których obciążenie podatkowe jest stosunkowo wysokie, ale system podatkowy prosty i jednoznaczny. W wymienionych krajach wiele czynności z zakresu obowiązków podatkowych można wykonać on-line.
rak za „Paying Taxes 2014"
wszystko o rynku usług i pracy w logistyce