Dodaj ogłoszenie o pracy


Polski system podatkowy na 113 miejscu

W zestawieniu systemów podatkowych pod kątem ich skomplikowania „Paying Taxes 2014", przygotowanym prze Bank Światowy i firmę PwC, Polska zajęła 113 miejsce. Najmniej skomplikowany system podatkowy mają Zjednoczone Emiraty Arabskie (1 miejsce) a nabardziej skomplikowany - Czad (189 miejsce).
Przed nami z krajów naszego regionu, które w tym samym czasie weszły do Unii Europejskiej znalazły się Bułgaria - 81 miejsce i Słowacja - 102. Co ciekawe mniej skomplikowany system ma Rosja - 56 miejsce w rankingu i mimo znanych kłopotów Grecja - 53.
Za nami znalazły się m.in., Czechy, Włochy i Japonia.

Okazało się, że najprostsze systemy podatkowe mają kraje bogate w surowce mineralne, których dochody pochodzą przede wszystkim ze sprzedaży tych surowców. Z tego powodu kraje te pobierają mniej podatków od swoich obywateli, co w sposób oczywisty wpływa na uproszczenie systemu podatkowego.
Spośród krajów rozwiniętych, członków OECD, najprostszy system podatkowy mają Irlandia (6 miejsce) oraz Kanada (8 miejsce). Poziom opodatkowania w tych krajach znajduje się poniżej średniej państw OECD i wynosi 30% (w stosunku do PKB tych krajów). W Europie Zachodniej relacja poziomu opodatkowania do poziomu PKB wynosi ponad 40%.

Dobre pozycje w rankingu zajęły kraje skandynawskie (Dania - 12 miejsce, Norwegia - 17 miejsce, Finlandia - 21 miejsce oraz Szwecja 41 - miejsce), w których obciążenie podatkowe jest stosunkowo wysokie, ale system podatkowy prosty i jednoznaczny. W wymienionych krajach wiele czynności z zakresu obowiązków podatkowych można wykonać on-line.
rak za „Paying Taxes 2014"

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.