Dodaj ogłoszenie o pracy


Ministerstwo finansów chce ograniczyć prawa przedsiębiorców

Alarmują  eksperci Pracodawców RP i zwracają uwagę na fakt, że Ministerstwo Finansów planuje pozbawić podatników prawa do uzyskania interpretacji indywidualnej, dotyczącej zaistniałego stanu faktycznego.
Pomimo zapowiedzianych przez Ministerstwo Finansów zmian, dotyczących usprawnienia i uproszczenia systemu podatkowego, w założeniach skierowanego do konsultacji projektu zmiany ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw planuje się zawęzić zakres wydawanych interpretacji indywidualnych.
W przedstawionych założeniach Ministerstwo Finansów chce, aby podatnicy mieli prawo do złożenia wniosku o wydanie interpretacji podatkowej jedynie co do zdarzenia, które jeszcze nie nastąpiło. Obecnie podatnicy mają takie prawo także w sprawach dotyczących zaistniałego stanu faktycznego, dzięki czemu przedsiębiorca ma prawo do skorygowania swoich rozliczeń.
Eksperci Pracodawców RP nie zgadzają się ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów – według którego instytucja interpretacji indywidualnych powinna stanowić pomoc przy wypełnianiu przyszłych obowiązków podatkowych, a nie być narzędziem do weryfikacji przeprowadzonych już rozliczeń.

W opinii ekspertów Organizacji pozbawienie przedsiębiorców możliwości uzyskania interpretacji indywidualnej dotyczącej zaistniałego stanu faktycznego może spowodować, że – z uwagi na rozbieżności interpretacyjne – nie dokonają oni stosownych korekt deklaracji podatkowych i nie będą w stanie wykazać prawidłowej kwoty podatku. – Planowane założenia, zamiast uprościć system podatkowy w Polsce, prowadzą do kolejnych komplikacji prawnych – mówią eksperci Pracodawców RP. Podkreślają też, że to nie jedyna zmiana ograniczająca prawa podatników. – Ministerstwo Finansów przedstawiło prawie 150 propozycji zmian. W założeniach projektu ustawy proponuje się m.in. rozszerzenie zakresu czynności sprawdzających, zwiększenie katalogu możliwości wszczęcia kontroli podatkowych bez doręczania zawiadomienia o zamiarze ich przeprowadzenia oraz odstąpienie od doręczania kontrolowanemu załączników do protokołu kontroli. To bardzo niepokojąca tendencja – dodają eksperci Organizacji.
za info Pracodawcy RP

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.