Dodaj ogłoszenie o pracy


Bezrobocie rośnie wolniej, ale nadal jest wysokie

W ocenie eksperta Pracodawców RP Łukasza Kozłowskiego wzrost stopy bezrobocia (do 13,2 proc.) był przesądzony z uwagi na wpływ czynników sezonowych. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło najnowsze dane dotyczące stopy bezrobocia rejestrowanego w Polsce. Wynika z nich, że wzrosła ona w listopadzie do 13,2 proc.

– Należy zwrócić uwagę na fakt, iż dynamika wzrostu bezrobocia jest znacznie słabsza niż przed rokiem – komentuje ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski. Przypomina, że odsetek osób pozostających bez pracy w listopadzie 2012 r. był o 0,4 pkt proc. wyższy niż w poprzednim miesiącu, podczas gdy w bieżącym roku zmiana ta wyniosła 0,2 pkt proc i była najniższa od trzech lat. Natomiast w październiku stopa bezrobocia nawet nie wzrosła. – Ożywienie gospodarcze, chociaż wciąż jest w początkowej fazie, już teraz wpływa na sytuację na rynku pracy – ocenia ekspert Organizacji.

Relatywne polepszenie sytuacji jest widoczne nie tylko w danych dotyczących samej stopy bezrobocia. – Liczba zgłoszonych ofert pracy była wyższa o 27 proc. niż przed rokiem. To niewątpliwie pozytywny sygnał, jednak nie można zapominać o tym, iż pomimo pojawiających się oznak poprawy sytuacja wciąż jest gorsza niż w ubiegłym roku. Na koniec listopada 2012 r. zarejestrowanych było 2 mln 58 tys. bezrobotnych, podczas gdy dane za bieżący rok pokazują, iż liczba ta wynosi aż 2 mln 115 tys. – mówi Kozłowski.
Zdaniem eksperta, prawdziwy sprawdzian dla polskiego rynku pracy jeszcze przed nami. – Jeśli do lutego stopa bezrobocia rejestrowanego nie przekroczy 14,4 proc., będzie można stwierdzić, iż wzrost bezrobocia w ujęciu rocznym został powstrzymany. Wtedy dopiero, dzięki umacniającemu się ożywieniu gospodarczemu, dojdzie do powolnego zwiększania zatrudnienia – twierdzi Łukasz Kozłowski. Duża rola w tym rządu, który – jeśli chce pomóc przedsiębiorcom w odbudowywaniu zniszczonych w wyniku głębokiego spowolnienia miejsc pracy – powinien podjąć wzmożone wysiłki, mające na celu zniesienie nadmiernych ograniczeń prawno-administracyjnych oraz skali fiskalizmu.

źródło: Pracodawcy RP

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.