Dodaj ogłoszenie o pracy


Świąteczny Barometr poczty - 30 proc. paczek więcej


Jak wynika z odczytu Świątecznego Barometru Poczty Polskiej rośnie temperatura przedświątecznej gorączki zakupowej. Wysyłamy już prawie 30 proc. więcej paczek niż zwykle. Ale gorączka nie dotyczy Czarnego Piątku, który w Polsce się nie przyjął.
Odczyt Barometru Świątecznego Poczty Polskiej dla ostatniego tygodnia listopada wyniósł 129,34%. Oznacza to, że w okresie od 25 listopada do 1 grudnia Polacy wysłali o 29,34 proc. więcej paczek niż średnio w okresie od początku lutego do końca października. Przesyłek jest więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku – wtedy wzrost wyniósł 16,03 proc.

Rosnącą sprzedażową gorączkę widać już wyraźnie na stronach sklepów internetowych. Tak jak w witrynach sklepów pojawiają się dekoracje świąteczne, tak w przypadku e-sklepów pojawiają się bożonarodzeniowe motywy. Sklepy mocno stawiają już na zakupy świątecznych prezentów.
Jednak nie wszystkie amerykańskie tradycje przyjmują się na polskim gruncie. W badanym okresie przypadał Czarny Piątek, który jest uznawany za początek gorączki świątecznej w USA. – W piątek i kolejnych dniach nie odnotowaliśmy w Polsce zwiększonej liczby wysyłanych paczek. To oznacza, że Polacy nie poszli w ślady Amerykanów i nie wydali w sieci więcej pieniędzy niż zwykle – mówi Marek Cynowski, Pełnomocnik Poczty Polskiej ds. eCommerce. Ekspert dodaje, że polski odpowiednik Czarnego Piątku, to przypadający na 2 grudnia Dzień Darmowej Dostawy.

Przypominamy, że Barometr Świąteczny Poczty Polskiej to wyrażony w procentach stosunek liczby wszystkich paczek wysłanych za pośrednictwem Poczty Polskiej w danym tygodniu do średniej przeciętnej liczby paczek wysłanych tygodniowo w okresie od 1 lutego do 31 października. Przykładowo: jeśli barometr pokazuje wartość 150%, to liczba wysłanych w tygodniu paczek przekracza średnią liczbę paczek wysłanych tygodniowo od 1 lutego do 31 października o 50%. Do barometru wliczane są wszystkie paczki pocztowej krajowe i zagraniczne, oraz przesyłki kurierskie Pocztex i EMS nadawane za pośrednictwem Poczty Polskiej S.A.

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.