Dodaj ogłoszenie o pracy


Qumak S.A. i jego system transportu i kontroli bagażu na lotnisku w Balicach

Już na początku 2015 roku nowy terminal Kraków Airport zostanie wyposażony w nowoczesny system transportu i kontroli bagażu. Będzie to wynikiem podpisanej właśnie umowy z Qumak S.A., której wartość opiewa na kwotę 55,8 mln zł netto. Projekt zostanie dofinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

Qumak S.A. wykona nowy system transportu oraz kontroli bagażu rejestrowanego (BHS - Baggage Handling System) w budowanym właśnie terminalu krakowskiego lotniska. Jest to pierwsza instalacja tak nowoczesnego sprzętu w Polsce i jedna z pierwszych w Europie. Montaż oraz uruchomienie systemu odbywać się będzie etapowo. Zgodnie z umową prace zakończą się do 30 stycznia 2015 roku.

Warszawska spółka będzie odpowiedzialna za dostawę oraz montaż systemu przeznaczonego do wielopoziomowej kontroli bezpieczeństwa bagażu rejestrowanego. W ramach wdrożenia BHS krakowskie lotnisko zostanie wzbogacone o specjalną sortownię odlotową oraz system transportu bagażowego przylotowego. Ponieważ zgodnie z obecnymi przepisami prawnymi każdy port cywilny musi stosować procedury EDS (Explosive Detection System) - system w Kraków Airport będzie wyposażony w najwyższej klasy urządzenia kontrolne EDS – tzw. Standard 3. Qumak będzie również odpowiedzialny za świadczenie usług serwisowych oraz przeszkolenie personelu. Zamówienie dla krakowskiego lotniska związane jest z rozbudową portu. Nowy, czterokrotnie większy od obecnego terminal będzie mógł obsłużyć do 8 milionów pasażerów rocznie.

Qumak wykonał już kompletny system kontroli bagażu dla portu lotniczego w Lublinie i jest w trakcie realizacji takiego projektu w terminalu I warszawskiego Lotniska Chopina. Natomiast w Katowicach i Modlinie spółka zrealizowała inwestycje dotyczące przebudowy oświetlenia nawigacyjnego. Równocześnie w Modlinie w budynku terminala wdrożyła instalacje teletechniczne i elektryczne. Na swoim koncie integrator ma również wykonanie serwerowni dla Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” w Warszawie.
rak/za info Airport Kraków

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.