Dodaj ogłoszenie o pracy


WSL realizatorem projektu Logistics Open Training for Engineering Competence

Wyższa Szkoła Logistyki wygrała dofinansowanie nowego projektu Logistics Open Training for Engineering Competence (w skrócie: lot4eng.com). W konkursie ogłoszonym przez Narodową Agencję wzięło udział 46 projektów transferu innowacji Leonardo da Vinci. Zatwierdzonych zostało 19, w tym projekt Wyższej Szkoły Logistyki. Celem lot4eng.com jest podnoszenie kompetencji inżynierskich i menedżerskich pracowników branży logistycznej, poprzez udostępnienie wysokiej jakości materiałów e-learningowych. Realizacja projektu rozpocznie się w grudniu 2011 roku i potrwa 24 miesiące.

Podstawowym celem projektu będzie podniesienie kompetencji inżynierskich i menedżerskich osób pracujących w obszarze logistyki, tj.: pracowników przedsiębiorstw logistycznych, produkcyjnych, dystrybucyjnych, trenerów, szkoleniowców i nauczycieli zawodu. Wybór takiej grupy docelowej wynika z analizy rynku pracy.

Idea projektu zrodziła się z przekonania, że każdy logistyk powinien posiadać wiedzę i umiejętności inżynierskie, menedżerskie, systemowe oraz umiejętności posługiwania się technikami informatycznymi. Z danych Polskiego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika że deficyt kadry inżynierów jest odczuwalny w wielu krajach Europy. „Puls Biznesu” ogłosił, że w 2011 r. przedsiębiorstwa będą potrzebowały aż 76 tys. inżynierów (w tym również inżynierów logistyków). Natomiast według analizy Marka Rabija dla Newsweek (15.10.2010r.), na czołowym miejscu wśród najbardziej poszukiwanych zawodów w roku 2020 będzie inżynier logistyk.

- Poza tym, Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich opublikowało badania, z których wynika, że na kierunkach z zakresu nauk społecznych, administracji oraz nauk humanistycznych, sztuki i pedagogiki kształci się w Europie (UE15) 56% studentów, gdy z kolei kierunki inżynieryjne kończy zaledwie 24% absolwentów – oznacza to pogłębienie się zidentyfikowanej luki kompetencyjnej – dodaje Joanna Kopańska, wykonawca projektu lot4eng.com.

Wykonawcami projektu jest dwóch partnerów posiadających kompetencje inżynierskie i menedżerskie: Wyższa Szkoła Logistyki w roli koordynatora i Technische Hochschule Wildau, oraz dwóch uznanych za liderów w swoich krajach reprezentantów firm szkoleniowych potrafiących dotrzeć do finalnych beneficjentów (logistyków oraz trenerów i nauczycieli zawodu) – Centrum Edukacji Logistycznej (Polska) i Centro Servizi P.M.I. (Włochy). Istotny wkład do siły konsorcjum mają tzw. „cisi partnerzy”, którzy w każdym z etapów realizacji projektu wspomagają działania z punktu widzenia finalnych beneficjentów, są nimi m.in.: Cargosped Poznań, ProLogis, Promag S.A., TRANSICS, Mandersloot, L-SYSTEMS, Jungheinrich Polska Sp. z o.o., Wandalex S.A., Kompania Piwowarska S.A.

Fundamentem lot4eng.com będą dwa wysoko ocenione produkty, zrealizowane podczas poprzednich projektów tj.: moduły e-learningowe zawierające treści menedżerskie (projekt NEDLOG) oraz platforma internetowa LogisticsTube, która posłuży do stworzenia środowiska internetowego lot4eng.com (projekt DELPHI).

W efekcie, powstanie kurs e-learningowy, udostępniony w przyszłości  na nowotworzonej platformie „lot4eng.com”, zawierający cztery moduły doskonalące kompetencje inżynierskie (m.in. automatyka, elektrotechnika, elektronika, mechanika  i wytrzymałość materiałów oraz budowa i eksploatacja urządzeń w logistyce) oraz dziewięć modułów doskonalących kompetencje menedżerskie w obszarze logistyki (czyli np. analiza i reengineering procesów informacyjnych, zarządzanie projektami, wprowadzenie do biznesu międzynarodowego, czy negocjacje i komunikacja międzykulturowa).

 

Materiały będą mogły być wykorzystane przez użytkowników z całej Europy. Platforma lot4eng.com jako część LogisticsTube będzie bowiem ogólno dostępna w Internecie. Wszystkie produkty powstałe w ramach projektu będą nie tylko w językach partnerów (polskim, niemieckim i włoskim), ale również w języku angielskim, co oznacza znaczne rozszerzenie możliwości wykorzystania rezultatów projektu w całej Europie. Platforma lot4eng.com będzie ciekawym, spełniającym światowe standardy i stosunkowo tanim narzędziem nauki.

 

- Dzięki metodzie e-learningu, uczestnicy projektu sami będą decydować ile treści jest im potrzebnych – wyjaśnia doc. dr inż. Piotr Cyplik, kierownik projektu lot4eng.com oraz Pełnomocnik Rektora ds. e-learningu. - Projekt jest więc krokiem milowym dla WSL w kontekście współpracy międzynarodowej. Poznańska uczelnia jest koordynatorem całego przedsięwzięcia, dzięki czemu będzie kształtować sylwetkę jednego z najbardziej pożądanych zawodów w przyszłości od tzw. kuchni – czyli od przygotowania kompetencyjnego przyszłych logistyków – inżynierów – dodaje.

(źr. WSL)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.