Dodaj ogłoszenie o pracy


Wskaźnik PMI a logistyka

Indeks PMI dla polskiego przemysłu w październiku nieznacznie wzrósł. Pozwala to branży TSL z ostrożnym optymizmem patrzeć na koniec 2013 roku.

- Obserwujemy, że powoli poprawia się kondycja polskich przedsiębiorstw, głównie w przypadku eksportu towarów. Mogą to być pozytywne symptomy, że okres stagnacji zaczyna się kończyć. Jednak na pewno warto zachować biznesową ostrożność i być gotowym na różne scenariusze – mówi Tomasz Cegielski, dyrektor biznesu lądowego w DB Schenker Logistics. - Patrząc na ostatni rok i obecną sytuację na rynku, prognozujemy również, że koszty usług transportowo-logistycznych wzrosną w nadchodzącym roku od 5 do 7% – dodaje Tomasz Cegielski.

Przedświąteczne poruszenie w logistyce

Branża TSL starannie przygotowuje się do nadchodzącego szczytu związanego z okresem świąteczno-noworocznym. - Widoczna jest mobilizacja operatorów i wzmożony popyt na środki transportu. Spodziewamy się, że podobnie jak w minionych latach – liczba nadawanych przesyłek wzrośnie o około 30 %. To egzamin dla całej branży, operatorzy logistyczni muszą w tym szczególnym czasie zapewnić klientom wysoką terminowość i niezawodność dostaw oraz szybki przepływ informacji – wskazuje Tomasz Cegielski.

Mniej a częściej

Rośnie sektor przewozów drobnicowych, zwłaszcza w dostawach międzynarodowych w związku z rozwojem eksportu. Cześć firm odchodzi od rozwiązań całopojazdowych, ponieważ częstsze i mniejsze dostawy drobnicowe dają klientom większą elastyczność i pozwalają im lepiej zarządzać swoim budżetem.

źródło: Schenker

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.