Dodaj ogłoszenie o pracy


JYSK - Centrum Dystrybucji w Radomsku

Pod koniec września tego roku, na zaproszenie dyrektora logistyki p. Bartłomieja Tulejko, gościliśmy w Centrum Dystrybucji JYSK Polska w Radomsku. JYSK jest to międzynarodowa sieć handlowa oferująca asortyment wyposażenia wnętrz i ogrodu. JYSK - w języku duńskim, oznacza coś lub kogoś z Półwyspu Jutlandzkiego i jest często kojarzone ze skromnością, dokładnością i uczciwością. Założycielem JYSK jest Lars Larsen, który firmę założył 1979 rok. Obecnie JYSK posiada 2 tys. sklepów, zatrudnia 17,5 tys. pracowników, osiąga 2,6 mld Euro obrotu rocznie. Centrum Dystrybucji Radomsko w Polsce obsługuje 11 krajów. Jego powierzchnia zabudowy wynosi 108 722 m; na 35 ha gruntu; posiada 126 doków. Centrum Dystrybucji Radomsko to 2 silosy High Bay po 40m wysokości, 169 tys. miejsc paletowych w High Bay oraz 4 hale kompletacji. W centrum znajduje się magazyn automatyczny o wydajności 140 elektrycznych wózków transportujących palety do i z High Bay na 2 poziomach.

Jak wygląda logistyka sieci handlowej JYSK? - rozmawiamy z Bartłomiejem Tulejko logistic managerem Central-East Europe JYSK Poland Sp. z o.o.

Sieci handlowe, muszą reagować elastycznie na popyt rynkowy, jak udaje się to w JYSK przy sprowadzaniu towarów z krajów Dalekiego Wschodu, dosyć długą, drogą morską?

Bartłomiej Tulejko - Trzeba przyznać, że model łańcucha dostaw  JYSK jest bardzo ciekawy. Średni lead time od złożenia zamówienia u dostawcy, do momentu dostarczenia go do odbiorcy wynosi od 4 do 6 miesięcy. Gdyby więc nie bufor w postaci potężnego magazynu na 170 tysięcy palet, niemożliwe byłoby elastyczne reagowanie na popyt na rynku. Centrum dystrybucji utrzymując   odpowiedni poziom zapasów redukuje czas dostawy do sklepów, który wynosi już od kilku do kilkudziesięciu godzin od momentu złożenia zamówienia przez sklep. Istotnym elementem zarządzania Centrum jest sezonowość . O ile jesteśmy w stanie dość dobrze przewidzieć popyt miesięczny, to jest bardzo trudnym przewidywanie co przyniesie jutro. A  jutro może się okazać ze skumulowane zamówienia sklepowe  będą dwukrotnie wyższe niż dziś. Na te  wahania trzeba  reagować elastycznie. I to stanowi duże wyzwanie – szczególnie przy tak dużej skali.

Całą rozmowę czytaj tutaj: O wyzwaniach logistycznych JYSK

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.