Dodaj ogłoszenie o pracy


„Baltijos vėjas” intermodalne przewozy z Litwy do Kazachstanu

Bałtycki wiatr wieje  na Wschód

Po raz pierwszy w czwartek z Wilna, wyruszył litewski pociąg kontenerowy o wdzięcznej nazwie „Baltijos vėjas”, czyli Bałtycki wiatr przez Białoruś i Rosję do Kazachstanu. Jak twierdzi litewska firma logistyczna „Hoptrans Projects”, która organizuje te przewozy  docelowo pociągi na tej trasie kursować będą dwa razy w miesiącu. Transport przez Białoruś i Federację Rosyjską potrwa tydzień. Wagonami po szerokich torach jednorazowo pojedzie do 120 kontenerów.

Przewozy intermodalne na duże odległości są  znacznie tańsze, szybsze i bezpieczniejsze - stwierdził dyrektor generalny Hoptrans Projekty Valdas Tutkus. Współorganizatorami tego projektu są firmy logistyczne specjalizujące się w przewozach kolejowych z Litwy, Rosji i innych Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).

To pierwszy tego rodzaju projekt, w którym kontenery podróżować będą z zachodu na wschód. Jak dotąd, przewozy kolejowe w kierunku Litwy odbywały się w kierunku odwrotnym.

rak./źródło: delfii.lt

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.