Dodaj ogłoszenie o pracy


Co nas czeka w branży IT w 2014?

Według najnowszych analiz firmy Gartner już w 2014 roku, za sprawą nowych rozwiązań technologicznych, światowe wydatki na IT sięgną 3,8 bln dolarów, co będzie stanowić 3,6% wzrostu w skali roku. Firma badawcza wyróżniła 10 trendów z branży IT, które będą strategiczne dla większości przedsiębiorstw w 2014 roku. Na popularności zyskają m.in. Internet wszechrzeczy, inteligentne samochody czy trójwymiarowy druk. Według analiz Gartnera rynek rozwiązań 3D urośnie w ciągu najbliższego roku o 75%, a do 2015 r. o 200%.

Analitycy Gartnera przedstawili swoje wnioski dotyczące branży w przyszłym roku podczas Gartner Symposium/ITxpo, obywającym się w październiku w Orlando w Stanach Zjednoczonych. Specjaliści zdefiniowali technologie, które będą kluczowe dla przedsiębiorstw w ciągu najbliższych trzech lat. Nadchodzący rok w branży IT w zgodnej ocenie jej przedstawicieli odznaczy się rosnącą popularnością rozwiązań mobilnych oraz chmury obliczeniowej. Analitycy sugerują wzrost znaczenia urządzeń mobilnych w okresie 2014 – 2018, jednak nie przewidują dominacji żadnego z dostawców aplikacji.
- Rozwój rozwiązań mobilnych to aktualnie jeden z najistotniejszych trendów w biznesie. Wynika to z faktu, iż klienci oczekują dyspozycyjności swojego usługodawcy bez przerwy, a pracownicy chcą efektywnie wykorzystywać czas przeznaczony na podróże. Dlatego też coraz częściej korzystają z urządzeń i aplikacji, które umożliwiają im wykonywanie zadań służbowych niezależnie od okoliczności i miejsca – mówi Michał Grabarz, dyrektor ds. usług IT w Infosys BPO Europe.
Rosnącą rolę aplikacji w biznesie potwierdzają też badania „World Quality Report” przygotowanego przez Capgemini we współpracy z HP. Wskazuje ono, że niemal 1/4 wydatków firm z wielu przebadanych krajów, także z Polski, na IT przypada na testowanie i zapewnienie jakości (Quality Assurance - QA) aplikacji.
- Badania ABI Research wykazują, że liczba pobrań aplikacji mobilnych na całym świecie rośnie i w tym roku prawdopodobnie wyniesie 70 mld. Popularność tego typu produktów odzwierciedla bardzo ważny trend, jakim jest dynamiczny rozwój rynku software’owego w skali globalnej, Według Gartnera, wydatki firm na oprogramowanie wyniosą w 2016 r. 158 mld USD - mówi Tomasz Kaczyński, Business Development Manager, Capgemini Polska, firmy będącej jednym z globalnych liderów usług i rozwiązań informatycznych dla biznesu.
Co więcej, jak szacuje Gartner, w ciągu najbliższych lat liczba osób pracujących na własnym sprzęcie, także tym mobilnym, wzrośnie dwu lub nawet trzykrotnie.

Eksperci z branży nowych technologii zalecają jednak, by firmy dokładniej określały wymagania w stosunku do sprzętu będącego własnością ich pracowników. Model BYOD może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa danych, dlatego przedsiębiorstwa powinny dążyć do stworzenia bezpiecznej platformy dostępu do treści, która może być kontrolowana i zarządzana przez wewnętrzny dział IT.
Internet wszechrzeczy
Według ekspertów Gartnera Internet wszechrzeczy (Internet of Everything), czyli sieć łącząca przedmioty, dane, procesy i ludzi, zastąpi Internet przedmiotów. Zdaniem firmy badawczej, siłą tej koncepcji jest to, że bazuje na produktach, które znamy i którymi umiemy się posługiwać od dawna. Na przykład drukarki, faksy, komputery czy szuflady na ważne dokumenty nie znikną z naszych biur, tylko staną się dla nas bardziej użyteczne:  
 - Wystarczy zwykły czujnik w przegródce na dokumenty w recepcji, żeby wysłać wiadomość pracownikowi o dużej liczbie przesyłek pocztowych. Chcąc wydrukować raport, nie będziemy musieli się zastanawiać, którą drukarkę wybrać w menu. Odpowiednia aplikacja pobierze harmonogram dnia z naszego arkusza biurowego i skieruje dokument na urządzenie znajdujące się najbliżej miejsca kolejnego spotkania lub pracy. Dzięki geolokalizacji drukowanie rozpocznie się tylko kilka sekund przed naszym pojawieniem się przy danej maszynie - mówi Maciej Nuckowski, Dyrektor Działu Usług w Xerox Polska.
Według autorów raportu rynek IT w nadchodzącym roku opierać się będzie więc na nieustannym doskonaleniu dostępnych już na rynku technologii. Jakość tego typu usług wzrośnie, a przedsiębiorstwa będą uczyć się, jak efektywnie z nich korzystać.

rak/linleaders

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.