Dodaj ogłoszenie o pracy


Z 2000 do 200 - zmniejszyli Czesi liczbę firm w handlu paliwami

Z 2000 do 200 zmniejszyła się liczba przedsiębiorstw zajmujących się handlem paliwami w Czechach i to w miesiąc od wejścia  w życie (d 1 października br.) nowelizacji ustawy o paliwach wprowadzającą ograniczenia w handlu paliwami. Tak duży spadek liczby podmiotów, to wynik głównego wymogu wprowadzonego nowelizacją - wpłacenie 20 mln CZK obowiązkowej kaucji.
Ostateczny efekt nowej regulacji prawnej, która miała za zadanie ukrócić oszustwa w podatku VAT z nielegalnie importowanych paliw, będzie można ocenić dopiero pod koniec br.

Jednak nadal istnieją obawy z wykorzystywania sieci firm do dokonywania oszustw podatkowych w związku ze sprzedażą paliw. Tylko w październiku br. ilość paliwa importowanego w podejrzanych okolicznościach jest szacowana na ok. 20 mln ton, co stanowi ok. jedną trzecią miesięcznej przeciętnej ilości importu paliw. Po zakończeniu etapu przyjmowania kaucji Czeski Urząd Celny przystąpi do ogólnokrajowej akcji kontroli spełnienia nowych kryteriów przez dystrybutorów paliw.

Zdaniem Jana Mikulca, dyrektora zarządzającego Czeskiego Stowarzyszenia Przemysłu Petrochemicznego, nowe przepisy powinny spowodować wyraźny spadek nieopodatkowanego importu paliw do Republiki Czeskiej.
Natomiast przeciwnicy nowelizacji argumentują, że spowoduje ona tylko likwidację małych firm w branży, które nie mają dochodów umożliwiających im wniesienie kaucji. Dlatego Czeskie Stowarzyszenie Przemysłu Petrochemicznego zaleca takim firmom dokonanie połączenia i prowadzenie działalności w ramach powstałej firmy.
rak./źródło: WPHI Praga

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.