Dodaj ogłoszenie o pracy


Zielone pasy dla wyjeżdżających za granicę na groby bliskich

Wyjeżdżającym na Białoruś i Ukrainę w celu odwiedzenia grobów bliskich Straż Graniczna przypomina o możliwości skorzystania przy powrocie do kraju ze specjalnych pasów odpraw. Tzw. zielone pasy funkcjonują na osobowych przejściach granicznych w Terespolu, Sławatyczach, Dorohusku, Hrebennem, Korczowej i Medyce.

Osoby, które w okolicach 1 listopada będą wyjeżdżały za granicę, by odwiedzić groby swoich bliskich, mogą przy powrocie do kraju skorzystać z tzw. zielonych pasów odpraw. Te specjalne, odpowiednio oznakowane pasy, przeznaczone są dla podróżnych, którzy nie przewożą towarów podlegających zgłoszeniu celnemu, a ich podróż ma charakter czysto turystyczny lub służbowy. Zielone pasy wydzielone zostały po to, by takim osobom umożliwić szybsze przekroczenie granicy. Są one jednym z wdrożonych przez Straż Graniczna i Służbę Celną ułatwień w przekraczaniu granicy.

Jednocześnie Straż Graniczna przypomina, że zielone pasy odpraw są pasami uprzywilejowanymi. Aby wyeliminować przypadki korzystania z tych pasów przez osoby próbujące przemycać towary, w przypadku stwierdzenia prób przemytu stosowane są maksymalne dopuszczalne prawem sankcje karne.
za info straż Graniczna

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.