Dodaj ogłoszenie o pracy


W Gdańsku o pomorskim klastrze ICT – Interizon

W Gdańsku 28 października odbyło się trzecie spotkanie biznesmenów zorganizowanego przez Amerykańską Izbę Handlową w Polsce. W wydarzeniu wzięli udział inwestorzy z USA, lokalni przedsiębiorcy oraz przedstawiciele rządu. Amerykańska Izba Handlowa w Polsce w tym roku otworzyła swój oddział w Gdańsku, który wspólnie z firmą Flextronics zorganizowała spotkanie przedsiębiorców i przedstawicieli administracji publicznej.

Dominującym tematem był Pomorski Klaster ICT – Interizon, który został określony w 2011 r. jako najszybciej rozwijający się w Polsce. W ramach struktur Klastra funkcjonują 132 podmioty m.in. korporacje, MŚP, i uczelnie, które łącznie zapewniają zatrudnienie 24 tys. pracownikom.

- Województwo pomorskie to region wyjątkowo ważny na polskiej mapie inwestycji. Nie jest on jednak dobrze znany zagranicznym inwestorom i nadal wymaga wsparcia oraz promocji w celu polepszania klimatu inwestycyjnego – mówi Klaudia Jackowska, Dyrektor Oddziału Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce w Gdańsku. – Zadaniem AmCham na Pomorzu jest stworzenie platformy współpracy między lokalnym biznesem a przedsiębiorcami z kapitałem zagranicznym oraz reprezentowanie ich wspólnych interesów przed przedstawicielami organów państwowych.

Coraz lepsza infrastruktura, większa stabilność systemu podatkowego i przychylność władz samorządowych oraz wykwalifikowana kadra czynią Pomorze atrakcyjnym regionem, gotowym na przyjęcie nowych inwestycji na swoim terenie. Tematem dominującym podczas spotkania były nowoczesne technologie informatyczne. W tym kontekście zagraniczni inwestorzy zwiedzili jedną z fabryk produktów elektronicznych w Tczewie zrzeszoną w ramach Interizon. Pomorski Klaster składa się głównie z firm z sektorów: IT (48%), elektronicznego (10%), edukacyjnego (8%), usług (8%) i szkoleń (8%).
----------
Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (American Chamber of Commerce in Poland - AmCham) jest obecna w Polsce od 1990 roku. Celem działania Izby jest aktywne promowanie amerykańskich inwestycji w Polsce oraz działanie na rzecz poprawy klimatu inwestycyjnego. Wśród członków AmCham jest obecnie ponad 320 firm z kapitałem amerykańskim, których łączne nakłady inwestycyjne przekroczyły 20 miliardów dolarów i które stworzyły ponad 180 tys. miejsc pracy. 

za info AmCham

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.