Dodaj ogłoszenie o pracy


Największe kontenerowce świata ponownie w Gdańsku

Największe statki świata, nowe kontenerowce klasy Triple-E armatora Mærsk ponownie zawijają do terminalu kontenerowego DCT Gdańsk. Po historycznym wydarzeniu, jakim była wizyta w dziewiczej podróży jednostki "Mæersk McKinney Møller" (21 sierpnia br.), do gdańskiego portu wpłynęły także "Majestic Mærsk" (18 września) i "Mary Mærsk" (24 października).

Statki klasy Triple-E mają 400 m długości, 59 m szerokości i zanurzenie do 14,5 m. Zabierają na pokład ładunek 18 tys. TEU (kontenerów 20-stopowych). Do Gdańska zawijają w ramach serwisu AE10 zapewniającego regularne połączenie Europy z portami azjatyckimi. Kolejny kontenerowiec "Marie Mærsk" opuścił już stoczniowy dok. Armator zamówił łącznie 10 jednostek tej klasy, z możliwością budowy kolejnych 10 w następnych latach.

(źr. za inf. ZMPG Gdańsk)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.