Dodaj ogłoszenie o pracy


Centralna baza faktur, czyli e-faktura po czesku

Jak informuje czeska prasa, ministerstwo finansów we współpracy z Generalną Dyrekcją Skarbową i Generalną Dyrekcją Celną, przygotowuje nowy sposób wykorzystania części istniejącego systemu informatycznego „Skarb Państwa" (Státní pokladna) - Centralnego Systemu Informacji Księgowych Państwa.
W systemie tym będą przechowywane wszystkie faktury, które przesyłają między sobą przedsiębiorcy. Urzędnicy mieliby dzięki temu orientację we wszystkich transakcjach i byliby w stanie zidentyfikować kwoty nieopodatkowane oraz przypadki uchylania się od opodatkowania.

Na razie resort finansów analizuje, które przepisy należy zmienić, by system mógł zacząć działać oraz - jakie informacje z faktur będą w nim zamieszczane. W pierwszej fazie do systemu będą wprowadzane faktury wystawiane przez firmy, które handlują artykułami wysokiego ryzyka, tj. spirytusem, olejami mineralnymi i tytoniem. W kolejnych etapach do systemu zostaną włączone faktury pozostałych firm. Informacje będą wprowadzane on-line lub w terminie składania deklaracji VAT.
Dzięki temu systemowi administracja skarbowa mogłaby przeprowadzać kontrole elektroniczne, łatwiej byłoby wykryć próby otrzymania zwrotu nigdy nie zapłaconego podatku VAT, oszustwa przeprowadzane za pomocą faktur, wystawianie fikcyjnych faktur lub wielokrotne wykorzystywanie tych samych faktur do uzyskania odliczeń. System w praktyce mógłby zdaniem ministerstwa działać tak, że firma, wysyłając fakturę swemu kontrahentowi wysyłałaby ją również w kopii do centralnej bazy, co nie spowodowałoby wzrostu obciążenia biurokracją firm.

Na tym pomyśle czeskiego fiskusa nie pozostawiają suchej nitki firmy i specjaliści podatkowi. Są oni przeciwni wprowadzeniu centralnej bazy faktur i wskazują przy tym na ryzyko wycieku danych (faktura zawiera dane poufne), oraz istnienie już obowiązku każdej firmy udostępnienia urzędowi skarbowemu wszystkich dokumentów w przypadku kontroli.
W sąsiedniej Słowacji system centralnej kontroli faktur zacznie działać od 1 stycznia 2014 r. Słowackie firmy będą regularnie posyłać kontrolny wykaz VAT - listy otrzymanych i wydanych faktur. Wykaz ten będzie zawierał tylko niektóre informacje z faktur - podstawę do opodatkowania, podatek i dane identyfikujące odbiorcę towarów/usług. Faktury będą identyfikowane według symbolu wariabilnego (zmiennego), a system przydzielania tych symboli będzie jednakowy w całym kraju, co wymusi na firmach dość kosztowne zmiany oprogramowania.

Powyższe działania są kolejnym etapem procesu elektronizacji podatków. W ramach tego procesu, w Republice Czeskiej od 1 stycznia 2014 r. dla większości płatników podatku VAT powstanie obowiązek składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną.
na podst. opracowania: WPHI Praga

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.