Dodaj ogłoszenie o pracy


Europa stawia na korytarze transportowe TEN-T

W ubiegłym tygodniu, w trakcie odbywających się w Tallinie TEN-T Days, założenia nowej polityki Unii Europejskiej dotyczącej transeuropejskiej sieci korytarzy transportowych przedstawił Siim Kalaas, wiceprzewodniczący  Komisji Europejskiej i Komisarz ds. Transportu, ogłosił. Na ich budowę, do 2020 roku UE przeznaczy ponad 26 miliardów Euro, z czego Polska może liczyć na ponad 4 miliardy.

Przypomnijmy, że TEN-T to Transeuropejska Sieć Transportowa – program unijny dotyczący budowy sieci drogowych, kolejowych, wodnych i powietrznych. Zakłada on m.in. powstanie korytarzy transportowych, przebiegających na strategicznych szlakach handlowych wewnątrz Unii Europejskiej oraz w krajach z nią sąsiadujących.
Nowa polityka, zakłada budowę 9 korytarzy transportowych stanowiących rdzeń unijnych dróg transportowych. Ma ona na celu usunąć dotychczas istniejące „wąskie gardła”, rozwinąć infrastrukturę oraz przyczynić się do rozwoju transportu intermodalnego – prognozy Unii Europejskiej zakładają, że do 2030 roku, przy przewozach na odległości ponad 300km, 30% ładunków korzystać będzie z transportu kombinowanego.

- Transport jest niezwykle istotną dziedziną dla unijnej gospodarki – mówił Siim Kallas – Brak odpowiednich połączeń może zahamować nasz rozwój. Nowa polityka infrastrukturalna pozwoli stworzyć potężną sieć połączeń transeuropejskich, pobudzając konkurencyjność i wzrost gospodarczy we wszystkich 28 krajach członkowskich. Połączy wschód z zachodem, zastępując dzisiejszą plątaninę połączeń siecią, która pod każdym względem będzie europejska.
Spośród dwóch korytarzy przebiegających przez Polskę, szczególne znaczenie ma zwłaszcza ten łączący Morze Bałtyckie z portami północnego Adriatyku. Jego rozbudowa ułatwi dostęp do portów bałtyckich kontrahentom ze Słowacji czy Węgier, zmniejszy koszta polskiego eksportu oraz importu i pozwoli na zwiększenie znaczenia naszej gospodarki w regionie.
- Już dziś, na trasie Bałtyk-Adriatyk, przewozi się rocznie ponad 24 miliony ton ładunków- skomentował Krzysztof Szymborski, prezes Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego – Dla polskich dużych portów morskich , a są one w ekskluzywnej grupie 94 podstawowych europejskich portów, to nie jest odkrycie. Natomiast jest to strategiczne wyzwanie dla rządu i jego polityki transportowej -  zapewnienie sprawnej sieci transportu towarów pomiędzy portami i krajami sąsiednimi na południu w pierwszym rzędzie, a również na wschodzie. To nie są tylko autostrady, to są bardzo ważne szlaki kolejowe i także zanikające dziś w Polsce przewozy barkami. Musimy zdawać sobie sprawę, że to też długa lista lokalnych projektów, wewnątrz portów i dookoła nich. Natomiast doświadczenia pokazują, że sprawna sieć transportowa stymuluje gospodarkę wzdłuż całej swojej sieci, nie tylko w portach. Zatem strategia nie dotyczy tylko lokalnych regionów, lecz całego kraju.

Bałtycki Terminal Kontenerowy działa na wielu polach na rzecz urzeczywistnienia idei Korytarza Bałtyk-Adriatyk. W ubiegłym roku, przy współpracy z firmą Baltic Rail uruchomiono pierwsze połączenie kolejowe pomiędzy Gdynią a portami północnego Adriatyku. W październiku 2012 r. rozpoczęło przeładunki naczep samochodowych przewożonych koleją a następnie promami morskimi, co wprowadza w życie, również wpisany w politykę transportową Unii Europejskiej, projekt autostrad morskich.
za info BCT

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.