Dodaj ogłoszenie o pracy


Dobre nastroje niemieckich przedsiębiorców

Optymizm niemieckich przedsiębiorców wzrósł po raz kolejny jesienią, osiągając najwyższy poziom od wielu miesięcy, pokazuje przedstawione badanie Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (DIHK), na które powołuje się portal Deutsche Welle.
Z badania wynika, że 87 proc. niemieckich firm oczekuje poprawy w zakresie działalności, lub utrzymania obecnego poziomu, na wiosnę odsetek ten wynosił 84 proc., a na początku roku - zaledwie 82 proc. W ankiecie udział wzięło 28 tys. przedsiębiorstw.

Na podstawie jej wyników niemiecka Izba (DIHK) oczekuje, że w tym roku zostanie utworzone 250 tys. nowych miejsc pracy, jako że liczba przedsiębiorstw planujących zatrudnianie jest wyższa od liczby tych, które chcą zwalniać. Liczba bezrobotnych powinna obniżyć się o 50 tys. do 2,9 mln.
Mało tego przedsiębiorcy obawiają się o braki w  dostępności do siły roboczej, zwraca na to uwagę w ankiecie najwyższa jak dotąd liczba przedsiębiorstw.

Firmy chcą też zwiększać inwestycje albo utrzymywać je na dotychczasowym poziomie. Środki planują przeznaczyć przede wszystkim na zwiększenie mocy wytwórczych i rozwój innowacji. DIHK zwraca uwagę na to, że przyczyniają się do tego niezmiennie korzystne warunki finansowania, które oferują firmom na inwestycje instytucje finansowe.
Stąd biorą się i dobre prognozy na 2014 r. Według DIHK w przyszłym roku gospodarka niemiecka urośnie o 1,7 proc., w tym roku przewidywana jest dynamika 0,3-proc. A te dobre prognozy będą miały swoje odzwierciedlenie we wpływach podatkowych, które już we wrześniu br. były większe o 7,8 proc. więcej niż przed rokiem. Do kasy państwowej wpłacono 54,7 mld euro. W pierwszych trzech kwartałach 2013 r. wpływy z podatków wyniosły 416,4 mld euro, o 3,2 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
za Deutsche Welle

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.