Dodaj ogłoszenie o pracy


4 -dniowy tydzień pracy dla rosyjskich kolejarzy zamiast zwolnień

Jeden z największych na świecie przewoźników kolejowych Rosyjskie Żielieznyje Drogi (RŻD) zamierzają w 2014 roku wprowadzić 4-dniowy tydzień pracy dla 370 tys. kolejarzy. Pomysł ten i jego realizacja ma stanowić alternatywę dla masowych zwolnień.
Co ciekawe taki grafik może dotyczyć 50% wszystkich pracowników kolei.
A wszystko to z powodu decyzji rządu o zamrożeniu w 2014 roku taryf za usługi i produkty tzw. monopoli naturalnych, w tym na przewozy.
Alternatywa dla skróconego czasu pracy może być konieczność zwolnienia 60 tys kolejarzy.

-------
Bezpośredni wpływ na te plany, miały decyzje rosyjskiego rządu, który zamroził wzrost taryf naturalnych monopoli (Gazprom, Rosyjskie Żieleznyje Dorogi - RŻD rosyjskie koleje - FSK JES "ROSSIEĆ"- sieci energetyczne).
Na takie stanowisko władz, RŻD zareagowało planami zwolnenia tysięce ludzi, choć zdaniem wiceministra finansów Aleksieja Ławrowa zakaz podnoszenia taryf w roku 2014 nie powinien zaszkodzić sytuacji finansowej firm, ponieważ mają one możliwości dokonania oszczędności w swoich wydatkach, np zrezygnować z finansowania klubów piłkarskich czy sanatoriów.
Ponadto, w ostatnim okresie, np. RŻD zajmowało się przejmowaniem innych firm. Firma niie tylko budowała nowe linie i odnawiała park lokomotyw, ale za 1mld USD kupiła francuskiego operatora w sferze logistyki Gefco od PSA Peugeot Citroen i zamierzała uczestniczyć w prywatyzacji greckiego operatora kolejowego TrainOSE.
Tylko rezygnacja ze sponsorowania moskiewskiego klubu piłkarskiego "Lokomotiv", daje oszczędności rzędu 4 mld rbl, co w przeliczeniu na 1 pracownika firmy wynosi 5 tys rubli.

za info RŻD/WPHIw Moskwie

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.