Dodaj ogłoszenie o pracy


Przedsiębiorcy lepiej oceniają perspektywy polskiej gospodarki

Polskie firmy oceniają własne perspektywy z coraz większym optymizmem. Wskaźnik wyniósł 57,60 na 100, co stanowi wzrost o 5,51 punktu w stosunku do ubiegłego roku.
W ciągu ostatniego roku o 22,01 punktu wzrosła ocena perspektyw polskiej gospodarki, osiągając w 2013 roku wartość 60,19. Jednocześnie, mimo wzrostu o 6,71 punktu w stosunku do 2012 roku, wciąż utrzymuje się niska ocena perspektyw globalnej gospodarki, wynosząca 47,05.

Takie wyniki uzyskano w  ramach corocznego badania Business Index przeprowadzonych przez firmę Sage. W ankiecie udział wzięło 11 tys. małych i średnich przedsiębiorstw z 17 krajów z całego świata, w tym z Polski.
Wyniki pokazują, że poziom poczucia bezpieczeństwa inwestycyjnego w firmach jest dziś najwyższy od trzech lat. Na całym świecie odnotowano wzrost poczucia bezpieczeństwa inwestycyjnego, co zachęca do świeżego podejścia do kwestii podejmowania ryzyka w biznesie. I są to najwyższe wskaźniki odnotowane od czasu rozpoczęcia prowadzenia badania Business Index w  2011 roku, co sugeruje, że poziom poczucia bezpieczeństwa inwestycyjnego gwałtownie rośnie, a najgorsza faza globalnego kryzysu gospodarczego mija.
Według osób podejmujących decyzje biznesowe, w nowym klimacie poczucia bezpieczeństwa inwestycyjnego kluczem do osiągnięcia wzrostu jest skłonność do podejmowania ryzyka.

Ponad połowa (52%) ankietowanych przedsiębiorców z Polski określa się jako osoby skłonne do podejmowania ryzyka, przy czym 71% z nich uzasadniło to tym, że w ich ocenie osiągniecie sukcesu wymaga podejmowania ryzyka. Jednocześnie tylko 23% osób podejmujących decyzje biznesowe powiedziało o sobie, że cechuje je niechęć do podejmowania ryzyka.
Dla polskich firm głównym priorytetem jest zdobywanie nowych klientów (31%). Dla ponad jednej czwartej (28%) z nich to najpoważniejsze wyzwanie na drodze do rozwoju firmy. Aż 36% respondentów uznaje nadmierną biurokrację za największy problem firm w Polsce — to więcej niż w jakimkolwiek innym kraju. 69% polskich firm uważa, że ograniczenie biurokracji należy do najważniejszych działań, jakie może podjąć rząd, aby przyczynić się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa inwestycyjnego; wyższy wynik uzyskał tylko postulat obniżenia podatków dla firm (70%).

Mimo większego optymizmu większość firm uważa, że banki i rządy nie podążają za trendami i nie wykorzystują w pełni wzrostu poziomu poczucia bezpieczeństwa inwestycyjnego. Dwie trzecie firm jest zdania, że banki nie robią wystarczająco dużo na rzecz udostępniania kapitału dla małych przedsiębiorstw (67%), a ponad połowa (53%) uważa, że rząd powinien wywierać większą presję na banki, zachęcając je do udzielania kredytów.
Konsekwencją braku wsparcia ze strony banków i rządu jest konieczność poszukiwania innych źródeł finansowania (60% firm). Dlatego też 49% małych przedsiębiorstw ma pozytywny stosunek do pożyczek społecznościowych (ang. peer-to-peer lending) oraz finansowania typu crowd-funding. Ale jednocześnie jedna czwarta z nich uważa, że nie ma wystarczających informacji na ten temat, a tylko 4% w przeszłości skorzystało z takich form finansowania.
-----------
Firma Sage przeprowadziła badanie Business Index 2013 wśród 11 734 osób podejmujących decyzje z małych i średnich przedsiębiorstw z 17 krajów, w okresie od 31 lipca do 28 sierpnia 2013 roku. Analogiczne badania przeprowadzono w 2011 i 2012 roku.
za Sage Business Index

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.