Dodaj ogłoszenie o pracy


UOKiK, zmowa przetargowa i zmiana prawa

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postuluje wprowadzenie obowiązku zawiadamiania o podejrzeniu istnienia zmów przetargowych. Powołuje się przy tym na wyniki swojego opracowania  „System zamówień publicznych a rozwój konkurencji w gospodarce”.

Zdaniem UOKiK nałożenie na zamawiających obowiązku zawiadomienia o podejrzeniu istnienia zmów przetargowych ma przede wszystkim wpływać na świadomość zamawiających na temat możliwych naruszeń prawa konkurencji. Miałoby również stanowić swego rodzaju „straszak” na wykonawców, którzy chcieliby zawrzeć zmowy przetargowe.
Zupełnie inne stanowisko w tej sprawie mają Pracodawcy RP. Zdaniem eksperta Pracodawców RP Jacka Cieplaka ten pomysł może przysporzyć więcej problemów niż pożytku. Nie kwestionując słuszności samego przeciwdziałania tym zjawiskom organizacja pracodawców zwraca uwagę , że z całą pewnością należy przeciwdziałać powstawaniu zmów przetargowych. Jednak sytuacja, w której wobec podejrzanych wykonawców ma być prowadzone niejawne śledztwo, w celu zebrania dowodów potwierdzających ich bezprawne działania, nie wydaje się zgodna z podstawowymi zasadami demokratycznego państwa prawa.
Jacek Cieplak zwraca także uwagę na to, że na wiedzę zamawiających duży wpływ mogą mieć szkolenia czy seminaria prowadzone m.in. przez UOKiK, jak również odpowiednie doniesienia medialne. Dlatego w jego opinii należy raz jeszcze rozważyć sens ewentualnego wprowadzenia w życie tego rozwiązania.

za Pracodawcy RP

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.