Dodaj ogłoszenie o pracy


Kadrowiec idealny - spotkanie w Wałbrzyskiej SSE

Pod takim hasłem odbyło się spotkanie managerów HR Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
To nowa inicjatywa zarządu spółki INVEST-PARK. Inauguracyjne spotkanie managerów HR ma być początkiem tworzenia platformy wymiany doświadczeń dla klubów HR, funkcjonujących w poszczególnych podstrefach. - Chcemy wymieniać się doświadczeniami i rozmawiać na trudne tematy – wyjaśnia Barbara Kaśnikowska, prezes INVEST-PARK,. Partnerami merytorycznymi byli Wyższa Szkoła Handlowa z Wrocławia oraz Sudecki Związek Pracodawców.

- Manager HR, czyli Human Resources - tłumacząc wprost, manager zasobów ludzkich - to zupełnie coś innego, niż dawniej kadrowiec czy personalny. Ich rola nie ogranicza się już do sporządzania list obecności i zaplanowania urlopów w firmie. Teraz manager musi zadbać o rozwój kadry, podnoszenie kwalifikacji pracowników, rekrutację i integrację załogi – tłumaczy Barbara Kaśnikowska. W WSSE, gdzie wielu inwestorów pochodzi zza granicy, pojawiają się dodatkowe problemy. - Trudne, skomplikowane i długotrwałe jest uzyskiwanie zezwolenia na pracę dla cudzoziemców. Chcemy wypracować postulaty dla wojewody dolnośląskiego i wniosek o uproszczenie  tej procedury, oczywiście z zachowaniem obowiązującego prawa – dodaje.

O tym, jak ciekawa i satysfakcjonująca może być praca menadżera HR, przekonał wykład mistrzowski dr Teresy Kupczyk, prorektora do spraw naukowo-badawczych w Wyższej Szkole Handlowej. Razem z dr Joanną Kubicką, zaprezentowała obecnym wyniki badań, przeprowadzonych w wiodących firmach dolnośląskich. Wynikało z nich, że pracownik jest przede wszystkim kapitałem, a nie kosztem gminy i pod tym kątem należy prowadzić postępowanie w przedsiębiorstwie. - Cała sztuka polega na tym, aby sprawić, by ludzie robili to czego od nich oczekujemy, ale jednocześnie byli zadowoleni – podkreślała dr Teresa Kupczyk.
Dyskusję wywołało wystąpienie przedstawiciela Polskiej Federacji Pracodawców Lewiatan, mec. Piotra Wojciechowskiego, który mówił o nowej ustawie dotyczącej prawa pracy, w tym o wprowadzaniu elastycznego czasu pracy. Uczestnicy spotkania na gorąco komentowali zapisy ustawy, zadawali pytania. Piotr Wojciechowski potrafił wskazać pułapki nowych przepisów, doradzał, jak rozwiązywać problemy. - W tej sprawie będzie konieczny bardzo czujny nadzór, nad rozliczeniami czasu pracy – podpowiadał.

za info WSSE Invest-Park

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.