Dodaj ogłoszenie o pracy


Trochę lepiej na rynku pracy

Zdaniem eksperta Pracodawców RP Łukasza Kozłowskiego najnowsze dane dotyczące przeciętnego poziomu wynagrodzeń oraz wielkości zatrudnienia w przedsiębiorstwach świadczą o tym, że sytuacja na rynku pracy ulega stopniowemu polepszeniu.
– Zapoczątkowane w II kwartale br. ożywienie gospodarcze zaczyna przekładać się na poprawę położenia zatrudnionych oraz poszukujących pracy, chociaż wzrost bezrobocia w nadchodzących zimowych miesiącach jest nieunikniony z uwagi na wpływ czynników sezonowych – komentuje ekspert Pracodawców RP.
Roczna dynamika spadku zatrudnienia w przedsiębiorstwach nieprzerwanie wyhamowuje od kwietnia br. i jest coraz bliższa zera. – Biorąc natomiast pod uwagę dane w ujęciu miesięcznym, można nawet zaobserwować niewielką poprawę. W stosunku do sierpnia przybyło ok. 1300 nowych miejsc pracy – zauważa Kozłowski.

Przeciętne wynagrodzenie rosło szybciej, niż tego oczekiwała większość analityków. We wrześniu było ono wyższe o 3,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku.
– Już teraz możemy zaobserwować, jak rosnący dochód dyspozycyjny gospodarstw domowych przekłada się na wzrost sprzedaży detalicznej. Stabilny popyt konsumpcyjny z kolei skłania przedsiębiorców do utrzymania dotychczasowej wielkości zatrudnienia, a niekiedy nawet jej zwiększenia lub podejmowania nowych projektów inwestycyjnych – mówi ekspert Pracodawców RP.
za Pracodawcy RP

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.