Dodaj ogłoszenie o pracy


DSV w 30. najbardziej prestiżowych duńskich firm

DSV znalazło się na liście, zaprezentowanej przez Nicka Hækkerupa, duńskiego Ministra ds. Handlu i Spraw Europejskich. Obejmuje ona 30 prestiżowych spółek o łącznych obrotach ponad 850 mld USD rocznie, które zatrudniają obecnie w Danii przeszło 75.000 pracowników.
Zestawienie firm koncentrowało się na tych przedsiębiorstwach, które rozwinęły swój biznes w skali globalnej od 1989 roku. Kryteriami doboru czołowej 30 były takie elementy, jak sukces odniesiony na światowym rynku i stanowienie przykładu oraz inspiracji dla innych przedsiębiorców.

W 1989 roku byliśmy zaledwie niewielką duńską firmą transportową, zatrudniającą około 360 pracowników. Dzięki dynamicznemu wzrostowi oraz przejęciom kolejnych spółek logistycznych, doszliśmy do punktu, w którym jesteśmy obecnie – jednego z największych globalnych operatorów logistycznych – mówi Jens Bjørn Andersen, CEO DSV A/S.
Grupa przedsiębiorstw, spośród których dokonano selekcji czołowej 30, liczyła w sumie 300 firm. Publikacja tego zestawienia ma na celu pobudzić dyskusję oraz skłonić do analizy dobrych praktyk wyróżnionych firm, wzmacniając tym samym konkurencyjności Danii na globalnym rynku.

Na liście obok znanych marek (m.in. Carlsberg, Falck, Fritz Hansen, Novo Nordisk A/S, Grundfos, Lego), które są filarami duńskiego eksportu w różnych branżach znalazła się jeszcze jedna firma z branży TSL - Maersk Line.

za info DSV

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.