Dodaj ogłoszenie o pracy


Rynek palet sugeruje lekkie ożywienie gospodarki w 2014 r.

Zdaniem Macieja Kubiaka dyrektora generalnego CHEP Polska, na podstawie zachowań klientów można przewidywać, że przyszły rok będzie stał pod znakiem lekkiego ożywienia gospodarki.

W jego ocenie rynek palet jest papierkiem lakmusowym koniunktury gospodarczej. - Gdy zaczyna się kryzys, my odczuwamy spadek aktywności naszych klientów – szczególnie producentów FMCG. I choć widzimy cykle gospodarcze, to paradoksalnie my jako firma rośniemy, gdyż w obliczu spowolnienia klienci szukają oszczędności – wyjaśnił dyrektor generalny CHEP Polska w rozmowie z agencją  ISBnews.

Podkreślił, że na podstawie wykonywanych przez CHEP analiz kosztów gospodarki paletowej, firmy mają duże rezerwy do uwolnienia w łańcuchu dostaw. W efekcie w swoim biznesie w ostatnich latach, CHEP notował dynamiczny wzrost. Takie czynniki jak chociażby widoczny spadek eksportu polskich klientów do Europy Zachodniej, CHEP kompensował wzrostem wolumenu na rynku krajowym.
CHEP Polska liczy na dwucyfrowy wzrost wolumenu wynajmu niebieskich palet (tzw. pooling), wobec poziomu ponad 11 mln osiągniętych w 2012 roku. Wskazał, że osiągnięty w ubiegłym roku wolumen odpowiada ponad 20% udziału palet CHEP w branży FMCG.

CHEP jest światowym liderem w usługach wynajmu palet i kontenerów. Zarządza ponad 300 mln palet, skrzynek i kontenerów wykorzystywanych w łańcuchu dostaw. Prowadzi działalność w 49 krajach.

za info CHEP

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.