Dodaj ogłoszenie o pracy


Co przeszkadza japońskim inwestorom w wałbrzyskim Invest-Parku?

Obecnie na terenie Wałbrzyskiej SSE funkcjonuje 12 inwestorów japońskich, którzy planowali zainwestować blisko 1,4 mld zł oraz stworzyć prawie 1700 miejsc pracy. Rzeczywistość znacznie przekroczyła deklaracje, ponieważ przedsiębiorcy zainwestowali już 4,5 miliarda złotych i stworzyli ponad 3860 miejsc pracy.

Polska jest drugim domem dla 264 japońskich firm, z których 77 ulokowało swoje inwestycje w kraju nad Wisłą. Pod względem liczby fabryk daje to Polsce czwarte miejsce w Europie (Zachodniej, Wschodniej i Południowej).
Z danych JETRO, Japońskiej Organizacji Handlu Zagranicznego, wynika, że na koniec 2010 r. najwięcej firm produkcyjnych z co najmniej 10-proc. udziałem japońskiego kapitału było w Europie w Niemczech – 146, we Francji – 133 i w Czechach – 94.

Stąd nie dziwi, że na zaproszenie kierownictwa INVEST-PARKU (Wałbrzyskiej SSE)  przedstawiciele japońskich firm inwestujących w strefie zasiedli do debaty o współpracy.
Oprócz przedstawicieli ambasady japońskiej, PAIiIZ i JETRO wzięło udział w spotkaniu wielu inwestorów z kraju kwitnącej wiśni.
Warto wymienić te firmy funkcjonujące na terenie WSSE: Bridgestone Diversified Products Poland (Żarów) , Daicel Safety Systems Europe (Żarów) , Nifco Poland (Świdnica) , NSK Steering Systems Europe (Wałbrzych) , Poland Smelting Technologies "POLST" (Wałbrzych) , Sumika Ceramics Poland (Wrocław) , Toyota Europe Engineering & Maintenance (Wałbrzych) , Toyota Motor Industries Poland (Jelcz-Laskowice) , Toyota Motor Manufacturing Poland (Wałbrzych) , Toyota Tsusho Europe Societe Anonyme (Wałbrzych/Jelcz-Laskowice) , AKS Precision Ball Poland (Żarów), Yagi Poland Factory (Żarów).

 - Chcemy się dowiedzieć w bezpośredniej rozmowie, z jakimi problemami borykają się firmy i wspólnie znaleźć rozwiązanie – zachęcała do dyskusji Barbara Kaśnikowska, prezes INVEST-PARKU.
Negatywnych uwag ze strony gości było niewiele. Ale o ogólnej ocenie warunków inwestowania w SSE mówił Marek Szostak, przedstawiciel Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Powołał się na przeprowadzone przez Agencję badania.
Wynika z nich, że Japończykom przeszkadza kiepski stan dróg, biurokracja i niejednoznaczne przepisy, skostniałe prawo pracy czy niewydolna służba zdrowia. Na plus zaliczają to, że Polska jest stabilna gospodarczo, bezpieczna i strategicznie położona w samym środku Europy. Japończycy w badaniu podkreślali także, iż mamy dobrze wykształcone kadry.

O ile sprawy infrastrukturalne (kwestie dróg, czy obowiązujące przepis) są poza zasięgiem samej SSE, jak i PAIiIZ, o tyle w innych, równie ważnych sprawach, gospodarze zobowiązali się do interwencji. Chodzi m.in. o spadki napięcia w sieci energetycznej. Dla precyzyjnych maszyn, jakimi w większości dysponują zakłady, nawet sekundowa przerwa w prawidłowym napięciu, powoduje szkody. Stąd spotkania wałbrzyskich przedsiębiorców z Tauronem.
Japończycy napomknęli też o braku możliwości kształcenia swoich dzieci – na Dolnym Śląsku, oprócz Wrocławia, nie ma międzynarodowych szkół. Tu w sukurs przyszedł prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej, który zobowiązał się, w razie potrzeby, do utworzenie przynajmniej oddziałów w placówkach oświatowych, jeśli inwestorzy zgłoszą takie zapotrzebowanie. Na szczeblu samorządowym możliwe jest także rozwiązanie problemu komunikacji miejskiej i dowozu pracowników do zakładów w strefie.
Następne  spotkania z inwestorami, Zarząd Invest-Parku planuje z firmami których kapitał pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec.
za info Walbrzyska SSE Invest-Park

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.