Dodaj ogłoszenie o pracy


ILiM i ECR uruchamiają logistyczny barometr w sieci

Od września uruchomiona została ogólnodostępna platforma benchmarkingowa – LogiBar.net. To pierwsze tak proste i wiarygodne narzędzie umożliwiające gromadzenie, monitorowanie, a przede wszystkim porównanie podstawowych wskaźników logistycznych poprzez stronę internetową.

Platforma LogiBar.net przeznaczona jest dla wszystkich przedsiębiorstw chcących monitorować swoje procesy logistyczne i na bieżąco kontrolować wartości KPI oraz poziom obsługi klientów na tle porównywalnych firm z danej branży czy grupy towarowej. Mechanizm działania platformy jest prosty – wyznaczona przez firmę osoba do 20 dnia każdego miesiąca wprowadza wskaźniki swojej firmy za miesiąc poprzedni. W kolejnym dniu może pobrać raport zbiorczy, który przedstawia wyniki firmy na tle średnich wartości wyników firm z tej samej branży, grupy towarowej.

- Dotychczas funkcjonujące narzędzia do benchmarkingu logistycznego są albo zbyt skomplikowane, albo niereprezentatywne, albo nieadekwatne do rynku polskiego, dlatego firmy nie chcę z nich korzystać. – mówi Mateusz Boruta z ECR Polska – My chcieliśmy stworzyć narzędzie, które będzie praktycznie wykorzystywane. Założyliśmy więc, że musi być wiarygodne, łatwo dostępne, nieskomplikowane i adekwatne do potrzeb przedsiębiorstw. Dlatego zaangażowaliśmy do projektu nasze Forum Podażowe – grupę roboczą, w której uczestniczą managerowie logistyki reprezentujący największe przedsiębiorstwa FMCG na polskim rynku. To wspólnie z nimi wybraliśmy wskaźniki, ustaliliśmy ich definicję. Teraz zapraszamy do użytkowania pozostałe przedsiębiorstwa.

Dane wprowadzane do benchmarkingu są całkowicie bezpieczne, każdemu użytkownikowi korzystającemu z platformy prezentowane są wyłącznie dane jego firmy na tle średniej dla branży / grupy towarowej. Dane w raportach prezentowane są tylko w formie zagregowanej a dodatkowo średnia wartość udostępniana jest dopiero po osiągnięciu minimalnej liczby 5 wprowadzonych wartości danego wskaźnika.
Barometr logistyczny LogiBar.net daje możliwość szybkiej i rzetelnej oceny efektywności procesów logistycznych bez ponoszenia kosztów firm badawczych. Pomysłodawcami i twórcami projektu są ECR Polska oraz Instytut Logistyki i Magazynowania w Poznaniu.

za info ECR Polska

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.