Dodaj ogłoszenie o pracy


TK Telekom wdroży monitoring floty

TK Telekom Sp. z o.o. rozpoczyna współpracę z należącą do Grupy SMT marką SATIS. Projekt dotyczy wdrożenia systemu lokalizacji i monitorowania pojazdów samochodowych. Monitoringiem zostanie objętych 300 pojazdów, w tym auta osobowe i dostawcze oraz 30 maszyn budowlanych. Projekt będzie realizowany przez 2 lata.

SATIS to autorski system Grupy SMT do zarządzania flotą pojazdów i monitoringu GPS znajdujący zastosowanie w kontroli flot lekkich, ciężarowych i maszynowych oraz w zarządzaniu personelem mobilnym. Poza lokalizacją system kontroluje również zużycie paliwa i identyfikuje kierowców oraz operatorów maszyn.
- Telematyka to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się specjalizacji. Liczba firm korzystających z systemów monitoringu pojazdów stale wzrasta. W 2015 r. SATIS znajdzie się w pierwszej trójce rozwiązań telematycznych w Polsce - podkreśla Konrad Pankiewicz, prezes Grupy SMT SA  

W związku z planami inwestycyjnymi i sprzedażowymi spółka deklaruje zwiększenie zatrudnienia. - Zgodnie z założeniami chcemy powiększyć zespół sprzedaży SATIS o kolejne 6-10 osób. Szukamy kandydatów z kompetencjami technologicznymi, wiedzą i doświadczeniem w branży dodaje prezes Pankiewicz.
Model biznesowy Grupy SMT opiera się na działalności w trzech obszarach: outsourcingu sprzedaży w internecie, innowacyjnych technologii, technologicznych produktów dla biznesu.
za info Grupa SMT

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.