Dodaj ogłoszenie o pracy


PARP ogłasza konkurs na pół miliarda zł dla MSP

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zapowiedziała, że jeszcze w tym roku ogłosi konkurs w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG), działanie 4.4 „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym”. Konkurs ma zostać ogłoszony 15 października, zaś wnioski będzie można składać od 4 do 29 listopada. Przewidywana pula środków przeznaczonych do rozdysponowania wynosi 500 milionów złotych.

Działanie 4.4 PO IG skierowane jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorców (MSP). Jest to jedno z najbardziej oczekiwanych i pożądanych działań. Tylko w ostatniej rundzie w czerwcu 2013 złożono 284 wnioski.
Do dofinansowania kwalifikują się projekty inwestycyjne dość spore jak dla sektora MŚP, bo przekraczające 8 mln PLN. Dotacja przyznawana jest na m.in. budynki, maszyny, wartości niematerialne i prawne, dzięki którym firmy wprowadzają na rynek nowy lub ulepszony produkt. Sektor MSP obejmuje wszystkich przedsiębiorców, którzy zatrudniają mniej niż 250 osób oraz których roczny obrót nie przekracza 50 mln EUR. Warto jednak pamiętać, że należy wziąć również pod uwagę podmioty powiązane z daną spółką.
Kluczowe dla pozyskania dotacji jest posiadanie na dzień złożenia wniosku, wszelkich pozwoleń budowlanych, czy środowiskowych, jeśli takie są wymagane.

- Zaletą tego programu jest jego szeroki zasięg. Nie jest on ukierunkowany na konkretne sektory czy technologie – z dofinansowania mogą skorzystać przedsiębiorcy z bardzo różnych branż, którzy w przemyślany i prawidłowy sposób będą potrafili atrakcyjnie zaprezentować planowane przez siebie projekty we wnioskach aplikacyjnych – mówi Beata Tylman, dyrektor w PwC. - Dotychczasowy proces oceny wniosków zakładał 3 etapy, przez które kolejno przechodziły złożone wnioski: ocenę formalną, ocenę merytoryczną oraz następnie prezentację na panelu ekspertów. Szczegóły dla tego konkursu będą znane w ogłoszeniu, a więc w połowie października.
Wysokość dotacji, o jaką mogą ubiegać się wnioskodawcy, uzależniona jest nie tylko od rozmiarów przedsiębiorstwa, ale również od województwa, gdzie będzie zlokalizowana inwestycja. Poziom dofinansowania w formie bezzwrotnej dotacji wynosi 40-50% dla woj. mazowieckiego i 50-70% dla lokalizacji w innych województwach.
W poprzednich edycjach konkursu największy nacisk kładziono na innowacyjność produktów na poziomie światowym i konkurencyjność na rynku przynajmniej europejskim. Poza tym punkty można było zdobyć za posiadanie patentów i wzorów użytkowych, oparcie projektu o wyniki prac badawczo – rozwojowych, tworzenie nowych miejsc pracy, eksport produkcji oraz zwiększenie wkładu własnego ponad limit.
- W przypadku licznych kryteriów oraz złożonych zasad oceny wniosków wiele firm przygotowując swoje wnioski decyduje się na skorzystanie z usług firm doradczych. Zwłaszcza, że to ostatni konkurs w takiej formule - dodaje Beata Tylman. – Sam opis kryteriów oceny z ostatniej rundy to 48 stron (!), a do tego dochodzą opisy zasad i rozporządzenia szczegółowe. Małym i średnim firmom, inżynierom chcącym wdrożyć swoje innowacyjne pomysły, trudno odnaleźć się w tym gąszczu zasad.
za info PwC

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.