Dodaj ogłoszenie o pracy


Ponad 600 miejsc pracy dzięki wsparciu Komisji Europejskiej

13 września 2013 r. Komisja Europejska zatwierdziła środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla dwóch dużych projektów realizowanych przez Pilkington Automotive Poland Sp. z o.o. i HS Wrocław Sp. z o.o. Dzięki tym inwestycjom, o łącznej wartości ponad 614 mln zł, powstanie ponad 620 nowych miejsc pracy w regionach podkarpackim i dolnośląskim.

To kolejne decyzje wydane przez Komisję Europejską dla dużych projektów inwestycyjnych, dla których wsparcie podlega procedurze potwierdzenia przez KE. Dofinansowanie pochodzić będzie z działania 4.5 „Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) na lata 2007-2013.

Budowa nowego zakładu produkcji innowacyjnych szyb dla branży motoryzacyjnej - to projekt spółki Pilkington. Nowy zakład powstaniew woj. podkarpackim w miejscowości Chmielów. Przedsiębiorca chce nawiązać trwałą współpracę z polskimi jednostkami naukowymi oraz wspierać tworzenie i rozwój klastrów przedsiębiorczości. W ramach inwestycji prowadzone będą również prace badawczo-rozwojowe.

Z kolei spółka HS Wrocław planuje we Wrocławiu budowę innowacyjnego zakładu produkcji znacząco ulepszonych podzespołów dla przemysłu lotniczego. Beneficjent utworzy ponadto dział badawczo-rozwojowy. Zapowiada też współpracę z jednostkami naukowymi oraz małymi i średnimi firmami, w szczególności z działającymi w klastrze „Dolina Lotnicza”.

Przypomnijmy, że "Działanie 4.5. PO IG" pozwala na realizację m. in. 24 dużych inwestycji, które powinny uzyskać potwierdzenie środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przez Komisję Europejską. Wartość nakładów każdego z tych projektów przekracza 50 mln euro. Suma środków, które przedsiębiorcy planują zainwestować wynosi z kolei około 11 mld zł. Dzięki tym projektom powstanie ponad 7 tys. miejsc pracy.

źródło: Ministerstwo Gospodarki

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.