Dodaj ogłoszenie o pracy


Ergani - elektroniczna rejestracja pracowników w walce z kryzysem

Jak poinformował grecki minister pracy Yiannis Vroutsis 15 września br. rozpocznie się elektroniczna rejestracja pracowników sektora prywatnego. To pierwsza tego typu rejestracja w Europie, potrwa do 15 listopada br.

Zgodnie z założeniami tego nowatorskiego rozwiązania - wszyscy prywatni pracodawcy w Grecji muszą się zarejestrować w systemie Ergani ... i wprowadzić dane wszystkich swoich pracowników, w tym ich wynagrodzenia i rodzaj pracy.

Wprowadzenie tego systemu, to kolejny element przeciwdziałania masowemu uchylaniu się od płacenia podatków potomków Hellenów. A Grecy zobowiązali się do tego w ramach naprawy finansów publicznych uzgodnionej z „Trójką” czyli MFW, EBC i kraje strefy euro.
Jak ustalił grecki resort finansów, w oparciu o wyniki kontroli przeprowadzonych przez służby finansowe i gospodarcze, nadal na wyspach greckich i w popularnych miejscach atrakcji turystycznych odnotowano wiele przypadków uchylania się od płacenia podatków. Na przeprowadzonych 1465 kontroli (od 25 lipca do 5 sierpnia) inspektorzy znaleźli 3 904 przypadków naruszeń przez 731 osoby, najczęściej dotyczących braku wydawania paragonów.

Prawie w 50 % kontrolowanych firmach stwierdzono nieprawidłowości.

źródło: WPHI w Atenach/ANA

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.