Dodaj ogłoszenie o pracy


Dostarczanie rent i emerytur nie musi być tak drogie - przekonują niezależni operatorzy pocztowi

Sytuację na rynku obsługi przekazów pieniężnych z ZUS i KRUS skomentował dr Rafał Zgorzelski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych:
"Rynek pocztowy to nie tylko miliony wysłanych listów oraz paczek, ale również miliardy złotych w postaci rent i emerytur wypłacanych przez ZUS i KRUS, a także świadczeń z MOPSów - doręczanych przez listonoszy w formie przekazów gotówkowych. Na 7,33 mln emerytów i rencistów obsługiwanych przez ZUS, około 40 proc. nadal nie korzysta z pośrednictwa banków, ale z usług tradycyjnego doręczania gotówki. Analogicznie KRUS ma około 1,29 mln świadczeniobiorców, a gotówką wypłacanych jest aż około 70 proc. rent i emerytur. Według szacunków niezależnych firm pocztowych ZUS traci – ze względu na obowiązujące przepisy prawne i monopolistyczne praktyki - nawet kilkadziesiąt mln zł rocznie. Prywatne poczty są bowiem w stanie taką usługę świadczyć nawet o 20-30 proc.. taniej. Alternatywą dla przekazu pocztowego jest coraz bardziej popularna i w pełni usankcjonowana w polskim porządku prawnym (w ustawie z 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych) instytucja przekazu pieniężnego. Mogą z niej korzystać z powodzeniem wszystkie organizacje zainteresowane obniżką kosztów realizacji doręczania świadczeń gotówkowych. Usługę tę mogą realizować podmioty mające charakter instytucji płatniczej, w tym operatorzy pocztowi. Dziś usługa ta może stanowić przeciwwagę dla de facto objętej monopolem prawnym instytucji tradycyjnego przekazu pocztowego.
 
Niestety, znaczna część instytucji publicznych utrzymywanych z pieniędzy podatników nie jest zainteresowana zmniejszaniem kosztów funkcjonowania bądź nie wie, iż ma taką możliwość. Skorzystanie z oferty operatorów prywatnych - poprzez zastosowanie równoważnego dla przekazu pocztowego rozwiązania na rynku w postaci przekazu pieniężnego - to poważne oszczędności dla budżetów firm, np. banków, towarzystw ubezpieczeniowych, które stawiają na wysoką jakość świadczonych usług doręczania gotówki oraz obniżkę kosztów działania.
 
Z przekazów pieniężnych realizowanych przez prywatnych operatorów pocztowych korzystają już na szeroką skalę banki, organy administracji samorządowej, a także KRUS. Wierzymy, że kolejne instytucje administracji państwowej przestaną narażać budżet państwa oraz samych obywateli na wielomilionowe straty i skorzystają z możliwości, jakie oferuje zdrowa konkurencja.
 
(źr. OZPNOP) 
 

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.