Dodaj ogłoszenie o pracy


Jedziesz na urlop pamiętaj o pomocy na drodze

Około 40proc. Polaków na urlop wybiera się własnym pojazdem - pokazują badania Instytutu Turystyki. Nie wszyscy jednak przed wyjazdem w podróż, w szczególności zagraniczną, pamiętają o bezpieczeństwie i niemiłych niespodziankach na drodze. Warto pomyśleć o dodatkowym assistance, które zapewni szybką pomoc w sytuacji awarii pojazdu lub wypadku.

 

Większość ubezpieczeń typu assistance działa o każdej porze dnia i nocy. Do każdego miejsca, pomoc drogowa dojeżdża w możliwie najkrótszym czasie. Świadczenie assistance drogowego zazwyczaj obejmuje usprawnienie pojazdu na trasie lub- jeżeli jest to niemożliwe– odholowanie go do autoryzowanego warsztatu. W zależności od zakresu ochrony, posiadacze assistance samochodowego mogą także korzystać z innych świadczeń.

- Może być to np. wynajem pojazdu zastępczego na czas naprawy, zakwaterowanie w hotelu, bądź organizacja i pokrycie kosztów kontynuacji podróży innym środkiem lokomocji – np. pociągiem lub samolotem. To szczególnie ważne jeżeli mimo awarii samochodu chcemy kontynuować podróż. – wyjaśnia Paweł Zylm, Prezes BRE Ubezpieczenia.

 

Z jakich usług w ramach assistance samochodowego Polacy korzystają najczęściej?

Badania Assistance Europ Assistance Polska pokazuje, iż assistance samochodowy jest najpopularniejszym ubezpieczeniem assistance wśród Polaków – posiada je aż 90 proc. osób, które w ogóle posiadają assistance. Aż 86 proc. osób, które skorzystały z assistance potrzebowało pomocy właśnie w holowaniu pojazdu lub innej pomocy drogowej.

- Z naszych statystyk wynika, iż najczęściej klienci korzystają z usługi holowania pojazdu – to 51proc. wszystkich spraw car assistance. Coraz większą popularnością cieszy się przy tym usługa wynajmu pojazdu zastępczego, który umożliwia kontynuację jazdy w sytuacji awarii, gdy auto zostaje unieruchomione na dłuższy czas. Jak wynika z naszych danych, w ciągu ostatniego roku liczba wynajmowanych aut zastępczych podwoiła się. W 2010 roku usługa podstawienia auta zastępczego stanowiła już trzecią najczęściej świadczoną przez Europ Assistance Polska usługę w ramach car assistance – było to 27% wszystkich usług. – mówi Ryszard Grzelak, Prezes Europ Assistance Polska Sp. z o.o.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając assistance?

Przed udaniem się w podróż i wykupieniem stosownego ubezpieczenia samochodu warto dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Należy sprawdzić limity ustalone w ubezpieczeniu (np. dotyczących holowania, czy długość wynajmu auta zastępczego), a także sumy, na jakie opiewa ubezpieczone. W przypadku podróży zagranicznych warto również dowiedzieć się, czy ubezpieczenie obejmuje również zdarzenia w kraju docelowym podróży i na całej jej trasie. Jeżeli w samochodzie przewozimy cenny sprzęt sportowy, taki jak np. deski surfingowe, czy rowery należy sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje również ewentualne uszkodzenie przewożonego ładunku.

 

Ile to kosztuje?

Ubezpieczenie assistance można nabyć już od kilku złotych miesięcznie, czyli za kilkadziesiąt złotych rocznie. Dla porównania średni koszt holowania np. w Niemczech czy we Francji to 120 euro, ale w szczególnych wypadkach może też dojść nawet do 300 euro. Średnia cena usprawnienia samochodu poza granicami kraju to 129 euro w Austrii, 160 w Niemczech, czy aż 300 euro w Belgii. To jednak tylko część kosztów, których możemy uniknąć. Dla przykładu w przypadku wypadku samochodowego, który miał miejsce w Austrii łączne koszty interwencji, która obejmowała nocleg w hotelu, transport podróżującej rodziny do Polski i holowanie auta wyniosła blisko 6 tys. zł.

(Źr. opr. Joanna Antoniak, BRE Ubezpieczenia TUiR S.A. oraz Anna Kozłowska Europ Assistance Polska)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.