Dodaj ogłoszenie o pracy


1,5 mln mkw. powierzchni magazynowej

 

Raport Cushman & Wakefiel

Rynek nieruchomości magazynowych w Europie Środkowej wszedł w okres długotrwałej stabilizacji, co cieszy zarówno najemców, jak i właścicieli hal magazynowych. Od dwóch lat czynsze utrzymują się na poziomie 3,5-3,7 EUR/mkw./miesiąc.

Wskaźnik powierzchni niewynajętej również utrzymuje się na „zdrowym” poziomie ok. 10%. Firmy w dalszym ciągu przenoszą zakłady produkcyjne z Europy Zachodniej do innych lokalizacji, na czym zyskały przede wszystkim sąsiadujące z Niemcami Polska i Czechy. Te dwa kraje od dłuższego czasu mają największy udział w rozwoju regionu Europy Środkowej.

- W bieżącym roku zawarto w Polsce szereg dużych transakcji strategicznych, a w samym drugim kwartale wynajęto ponad 500 000 mkw. powierzchni magazynowej. Do rozwoju rynku magazynowego przyczyniają się sieci handlowe planujące dalszą ekspansję, operatorzy logistyczni 3PL zainteresowani poprawą łańcucha logistycznego oraz międzynarodowe firmy produkcyjne, które budują nowe lub rozbudowują istniejące obiekty. Spodziewamy się utrzymania trendu w najbliższych miesiącach - powiedział Tom Listowski, partner, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych firmy Cushman & Wakefield.

Popyt

W pierwszym półroczu bieżącego roku wynajęto ponad 1,5 mln mkw. powierzchni w nowoczesnych obiektach magazynowych w Europie Środkowej. Dla porównania w tym samym okresie ubiegłego roku wynajęto 1,2 mln mkw. Obecny poziom popytu świadczy o pozytywnych nastrojach na rynku. Największy popyt na powierzchnie magazynowe odnotowano w Polsce (prawie 880 tys. mkw. w pierwszej połowie 2013 r.) i Czechach (470 tys. mkw.). Na te dwa kraje przypadło 85% łącznego wolumenu najmu. Wzrost zainteresowania nieruchomościami magazynowymi zaobserwowano zwłaszcza w Czechach, gdzie w pierwszym półroczu wynajęto prawie dwukrotnie więcej powierzchni niż w pierwszych sześciu miesiącach ubiegłego roku.

Największe transakcje najmu powierzchni magazynowej w europie środkowej W 2013 roku

lokalizacja

powierzchnia wynajęta

najemca

deweloper

Polska, Stryków

50 000

Castorama

Panattoni

Polska, Opole

34 000

Polaris

Panattoni

Czechy, Praga Wschód

46 200

HOPI

PointPark Properties

Czechy, Mladá Boleslav

27 000

Škoda Auto

D+D Real

Słowacja, Senec

12 000

DSV

Prologis

Słowacja, Senec

5000

CERVA

Prologis

Węgry, Budapeszt

5200

CVR

Prologis

Podaż

W Europie Środkowej powstają kolejne obiekty magazynowe. W pierwszym półroczu bieżącego roku wybudowano ok. 260 tys. mkw. nowej powierzchni w porównaniu z 370 tys. mkw. w tym samym okresie ubiegłego roku.

- Wolumen nowej powierzchni oddanej do użytku w Europie Środkowej w bieżącym roku będzie ponownie jednym z największych w Europie i w najbliższych latach trend ten może się utrzymać. Większość powierzchni wybudowało pięciu deweloperów. Jednak w niektórych regionach lokalne firmy (CTP oraz D+D Real) skutecznie rywalizują z międzynarodowymi deweloperami. Dla stabilności rynku ważny jest udział zarówno globalnych, jak i lokalnych graczy skomentował Ferdinand Hlobil.

Prognoza

Rynek powierzchni magazynowych w Europie Środkowej będzie rozwijał się w tempie zbliżonym do obecnego przy dotychczasowych wskaźnikach pustostanów i czynszach. Stabilizacja tego rynku zachęci do ekspansji zarówno nowych najemców, jak i nowych deweloperów.

źródło: Cushman & Wakefield, sierpień 2013 r.

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.