Dodaj ogłoszenie o pracy


Rosną inwestycje w Europie Wschodniej

Colliers publikuje raport za pierwsze półrocze 2013
Według nowych wyników badań opublikowanych przez firmę Colliers International  wolumen transakcji na rynku inwestycyjnym w Europie Wschodniej pozostaje wysoki – w pierwszej połowie 2013 r. w regionie zawarto transakcje o wartości powyżej 5,1 mld EUR.   
Damian Harrington, dyrektor regionalny ds. badań w Colliers International stwierdził, że jeśli aktywność w drugiej połowie roku dorówna tej z pierwszego półrocza, wartość transakcji za cały rok może przekroczyć 10 mld EUR, co daje bardzo pozytywny wynik.

 


Wartość transakcji zawartych w tym regionie w okresie pokryzysowym (po 2009 roku) to łącznie 33 mld EUR. Prawie jedna trzecia tej wartości, około 10mld EUR, to suma uzyskana  z 20 największych transakcji.
Podczas gdy wartość dotychczasowych transakcji wskazuje na ożywienie na rynku inwestycyjnym, to jednak ich ilość systematycznie spada. Proces transakcyjny nadal długo trwa, a inwestorzy koncentrują się na wybranych lokalizacjach inwestycyjnych w Europie Wschodniej.


Aktywność inwestycyjna nadal koncentruje się przede wszystkim w Rosji, Polsce i Czechach. Właśnie w tych krajach zawarto ponad 80% wszystkich transakcji w ciągu ostatnich czterech i pół roku.
Dzięki wzrostowi liczby inwestorów zainteresowanych tymi rynkami, konkurencja w segmentach core oraz core plus będzie rosnąć.
Docelowo inwestorzy będą musieli przesunąć się w górę krzywej ryzyka, by podtrzymać aktywność inwestycyjną i zaspokoić swój apetyt. Będą poszukiwać aktywów oportunistycznych na bezpiecznych rynkach Rosji, Polski i Czech.
W miarę wzrostu konkurencji na tych rynkach konieczne stanie się jednak dostosowanie strategii inwestycyjnej, więc inwestorzy rozważą poszerzenie horyzontów geograficznych o bardziej peryferyjne rynki Europy Wschodniej, gdzie można będzie znaleźć odpowiednie produkty z segmentu core.


Będzie to wymagało uwzględnienia w cenach nieco innego charakteru ryzyka. W ostatnich sześciu miesiącach widoczny był wzrost zamkniętych transakcji na Słowacji i rośnie też zainteresowanie innymi rynkami peryferyjnymi, w szczególności Rumunią.
W raporcie stwierdza się, że wolumen inwestycji w poszczególnych krajach uległ znaczącej zmianie po nadejściu kryzysu. Podczas gdy wyraźnie wzrosło zainteresowanie aktywami z segmentów core i core plus zlokalizowanymi w Rosji i Polsce, na Węgrzech wskaźniki fundamentalne pogorszyły się po kryzysie, czyniąc rynek ogólnie mniej atrakcyjnym dla inwestorów zagranicznych mimo solidnego portfela nieruchomości komercyjnych.


- Wraz z prognozowaną ogólną poprawą warunków gospodarczych peryferyjnych gospodarek Europy Wschodniej oraz zmniejszającą się dostępnością produktów w innych lokalizacjach europejskich, peryferyjne rynki wschodnioeuropejskie mogą już wkrótce doświadczyć wzrostu aktywności – stwierdził Damian Harrington.
Na peryferyjnych rynkach Europy Wschodniej można znaleźć atrakcyjne produkty inwestycyjne, a ponieważ nadszedł optymalny moment dla kupujących, na rynki te będzie napływać coraz więcej kapitału. O długoterminowym sukcesie takich lokalizacji zadecyduje jednak  wycena ryzyka inwestowania na nich.

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.