Dodaj ogłoszenie o pracy


Transport to "nerw" gospodarki

Liczby przejechanych km mówią, że idzie ożywienie gospodarcze

O tym, że transport jest jednym z czułych barometrów gospodarki wiadomo już od czasów „starożytnych Greków”. Powiedzenia, że transport to „krwioobieg” albo „nerw” gospodarki, weszły do annałów stwierdzeń kolejnych ekip rządzących, bez względu na orientację ... polityczną.

Ale ten truizm, że gdy firmy przewożą więcej towarów, to znak że gospodarka idzie w dobrym kierunku... jest prawdziwy.
Jak wynika z analizy firmy Finder S.A (operatora systemu monitorującego największą liczbę pojazdów w Polsce - około 40 tys.) - w ciągu trzech ostatnich miesięcy kierowcy samochodów flotowych przejechali aż o 6 proc. więcej kilometrów niż w analogicznym okresie 2012 r. –.,

W okresie maj – lipiec 2013, kierowcy aut flotowych z prawie 1500 firm handlowych, dystrybucyjnych i usługowych korzystających z usług monitoringu pojazdów firmy Finder S.A., przejechali w sumie ponad 245 mln km. Rok wcześniej w analogicznym okresie, kierowcy z tych samych firm przejechali znacznie mniej, około 231 mln km. Zauważalny wzrost przebiegów o ponad 6 proc. w ciągu ostatniego roku oznacza, że firmy rzeczywiście otrzymują więcej zleceń i realizują więcej zamówień niż przed rokiem.
- Wzrost przebiegów realizowanych w skali całej gospodarki może być  jeszcze wyraźniejszy. Trzeba pamiętać, że floty zarządzane przy pomocy naszego systemu funkcjonują wydajniej i oszczędniej, zbędne przejazdy są eliminowane, a zadania i trasy są precyzyjnie planowane pod kątem ich optymalizacji - mówi Piotr Jakubowski, prezes Finder S.A.
Ożywienie gospodarcze dostrzegli także zarządcy płatnych odcinków dróg, którzy informowali niedawno, że natężenie ruchu na autostradach w lipcu 2013 r. było większe aż o kilkanaście procent niż przed rokiem. Potwierdzeniem symptomów ożywienia są dane  Głównego Urzędu Statystycznego, który podał, że produkcja przemysłowa w Polsce w lipcu wzrosła o 6,3 proc. licząc rok do roku.
- Z naszych doświadczeń z ostatnich kilkunastu miesięcy wynika, że coraz więcej polskich firm otwiera się na nowoczesne technologie, które mają pomóc w lepszej organizacji pracy mobilnych pracowników i podnieść efektywność firmowego transportu. Całkowita liczba przejechanym kilometrów w ciągu ostatnich trzech miesięcy przez wszystkie pojazdy naszych ponad 2 tys. obecnych klientów to ponad 302 mln km. Miesięczny pokonany dystans to  przeszło 100 mln km, podczas gdy w zeszłym roku było to około 83 mln km.  Istotne jest to, że przy wsparciu naszych rozwiązań lokalizacyjnych te miliony kilometrów pokonywane są celowo, oszczędnie i efektywnie – dodaje prezes Finder S.A.
Firma Finder S.A. rozpoczęła komercyjne świadczenie usług w 2000 r. i wkrótce potem znalazła się w gronie liderów rynku systemów lokalizacyjnych GPS/GSM do zarządzania flotą pojazdów. Jest twórcą i operatorem autorskiej platformy lokalizacyjnej Finder Online - zaawansowanego narzędzia służącego do oszczędnego i efektywnego kierowania firmowym transportem i zarządzania mobilnym personelem.

jugo./pr

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.