Dodaj ogłoszenie o pracy


Jak najczęściej finansują się przedsiębiorcy?

 

Kredyt gotówkowy i leasing to wciąż najbardziej popularne produkty finansowe z jakich korzystają przedsiębiorcy. Jak wynika z najnowszego badania Rzetelnej Firmy przeprowadzonego wśród 1037 właścicieli firm, z kredytu dla przedsiębiorców korzysta 35 proc. ankietowanych, natomiast leasing cieszy się popularnością 29 proc. prowadzących własny biznes. Na wykorzystanie pozostałych źródeł finansowania decydują się jedynie nieliczne przedsiębiorstwa: faktoring (3 proc.), gwarancje bankowe, weksle, europejskie fundusze pomocowe (po 2 proc.). Aż 27 proc. prowadzących własny biznes nie korzysta z żadnych zewnętrznych źródeł finansowania.

Warto sobie zadać pytanie, co jest tego przyczyną? Niewątpliwie jedną z nich może być niewystarczający stan wiedzy finansowej przedsiębiorców na temat sposobów zewnętrznego finansowania planowanych inwestycji, wpływających na rozwój firmy. Znajomość podstawowych produktów finansowych i umiejętne ich wykorzystywanie, to jeden z kluczy do sukcesu przedsiębiorstwa.

Z badań Rzetelnej Firmy wynika, że polscy przedsiębiorcy nie inwestują w akcje czy obligacje, z jednej strony z braku pieniędzy bądź takiej potrzeby, z drugiej jednak właśnie z braku odpowiedniej wiedzy na temat racjonalnych przyczyn, jakie mogą wpłynąć na powodzenie planowanej inwestycji. Niemniej jednak awersję przedsiębiorców do korzystania z zewnętrznego finansowania można potraktować jako pozytywne zjawisko w dobie spowolnienia gospodarczego. Przedsiębiorcy nie muszą bowiem obawiać się dodatkowych zobowiązań finansowych – a jak wskazują wyniki badania Rzetelnej Firmy, blisko 93 proc. przedsiębiorców bieżący kapitał firmy finansuje z własnych środków.

Mając jednak na uwadze niewystarczającą wiedzę na temat sposobów pozyskiwania alternatywnych środków dla firmy, niepokoić może fakt, czym w pierwszej kolejności kierują się przedsiębiorcy decydując się na formę i rodzaj takiego zewnętrznego „zastrzyku gotówki”.

Nie ulega wątpliwości, że odpowiednie dofinansowanie wpływa na rozwój przedsiębiorstwa i często też stanowi o jego „być albo nie być” na rynku. Oczywiście, jeśli przedsiębiorca jest w stanie z własnych środków zapewnić płynność finansową firmy, może to tylko cieszyć. Warto jednak w poszukiwaniu środków na finansowanie działalności firmy, wziąć także pod uwagę inne dostępne źródła pozyskania kapitału, nie tylko te oferowane przez banki i instytucje finansowe, ale również te, jakie co roku przydzielają odpowiednie instytucje państwowe z dotacji unijnych.

Waldemar Sokołowski
prezes Rzetelnej Firmy

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.