Dodaj ogłoszenie o pracy


e-SENS co to takiego?

e -SENS czyli Electronic Simple European Networked Services pomoże rozwijać cyfrowe usługi publiczne, które ułatwią przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Unii Europejskiej (UE). 14 sierpnia 2013 r. Komisja Europejska (KE) podpisała „Grant Agreement" - dokument zatwierdzający uruchomienie projektu.
Celem przedsięwzięcia jest wprowadzenie usług publicznych opartych na ustandaryzowanej, europejskiej infrastrukturze cyfrowej. e-SENS będzie obejmował rozwiązania, które ułatwią codzienne funkcjonowanie, podróżowanie i prowadzenie działalności gospodarczej w Unii.

 

Obywatele i przedsiębiorcy skorzystają z nowoczesnych rozwiązań ICT dotyczących e-sądownictwa, e-administracji, zamówień publicznych, identyfikacji czy podpisu elektronicznego. Dzięki temu zmniejszą się koszty prowadzenia działalności gospodarczej na jednolitym rynku, a podróże po Europie nie będą wymagały dodatkowych formalności administracyjnych.

W projekt zaangażowanych jest prawie 100 partnerów, reprezentujących 20 państw europejskich, w tym Norwegię i Turcję, a także organizacje takie jak ETSI (Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych) czy OpenPEPPOL. KE zapowiedziała w wysokości 13,7 mln euro.

e-SENS zakończy się w marcu 2016 r. Do tego czasu zostanie wprowadzony szereg rozwiązań technicznych, które znacząco wpłyną na jakość usług i komunikacji z administracją publiczną w całej Europie.

jugo./e-sens

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.