Dodaj ogłoszenie o pracy


Gdzie się najlepiej zarabia w Niemczech?

 

Instytut Niemieckiej Gospodarki (IW) w Kolonii przeanalizował zarobki Niemców pod kątem regionów. Różnice w dochodach są jednak mniejsze niż się spodziewano.
Najwyższe wynagrodzenia netto w skali krajów związkowych (landów) mają mieszkańcy Badenii-Wirtembergii (średnia 1542 euro) i Bawarii (średnia 1523 euro). Tuż za nimi są mieszkańcy Hamburga (średnia 1421 euro). Na samym końcu rankingu zarobków plasuje się Meklemburgia-Pomorze Przednie, gdzie na głowę mieszkańca przypada tylko 1196 euro netto.

Zarobki na rękę niższe w mieście
W swych obliczeniach naukowcy z IW posługiwali się medianą, miarą statystyczną, która lepiej niż średnia arytmetyczna oddaje „główną tendencję wyników”. Zastosowali też skalę ekwiwalentności, czyli parametry obliczane w celu ustalenia wpływu na koszty utrzymania przez różne czynniki. I tak z obliczeń Instytutu wynika, że tzw. średnie dochody ekwiwalentne mieszkańców wschodu i zachodu Niemiec różnią tylko od 6 do 15 (Meklemburgia-Przedpomorze) procent. Dzieje się tak pomimo, że gospodarka na zachodzie Niemiec jest nadal o jedną trzecią wydajniejsza niż na wschodzie kraju.

Poziom cen we wschodniej części Niemiec jest jednak niższy niż w zachodniej części kraju, w związku z tym różnice nie odbijają się tak bardzo niekorzystnie na sile nabywczej w tych landach - tłumaczą eksperci.

źródło: Deutsche Welle

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.