Dodaj ogłoszenie o pracy


Colliers z ponad 50 proc. udziałem w polskim rynku transakcji wynajmu powierzchni magazynowych

Colliers International po raz kolejny zdominował rynek wynajmu powierzchni magazynowych, pośrednicząc w 52 proc. wszystkich umów podpisanych za pośrednictwem czołowych agencji nieruchomości komercyjnych w Polsce.

- Pierwsza połowa 2013 roku była dla nas wyjątkowo gorącym okresem. Sfinalizowaliśmy bowiem kilka kluczowych transakcji najmu dużych powierzchni magazynowych. Reprezentowaliśmy czołowych najemców branży masowej dystrybucji - firmy Eko Holding, Inter Cars oraz Castorama - które w trzech transakcjach wynajęły z naszym udziałem łącznie 120 tys. m2. Druga połowa roku zapowiada się również interesująco i pracowicie. Przewidujemy, że najbardziej aktywnymi graczami na rynku nadal pozostaną wielkie sieci dystrybucyjne – komentuje Tomasz Kasperowicz, Partner w Colliers International, dyrektor w Dziale Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych.

Firma Colliers tak wysoki udział w rynku transakcji wynajmu powierzchni magazynowych utrzymuje już od kilku lat. W zeszłym roku udział we wszystkich transakcjach przeprowadzonych za pośrednictwem tej  agencji na terenie Polski wyniósł 56 proc., a rok wcześniej 55 proc. Jeśli zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe utrzyma się również w drugiej połowie roku można liczyć na kolejny wysoki wynik dla Colliers pod koniec 2013.

- W niektórych rejonach Polski zauważalny jest znaczący spadek wolnej powierzchni, co będzie oznaczać powstawanie nowych projektów o charakterze pre-lease. Myślę, że ze względu na te wskaźniki niektórzy deweloperzy mogą rozważać budowanie powierzchni spekulacyjnych przy powstających inwestycjach typu pre-let – prognozuje Maciej Chmielewski, Partner w Colliers International, dyrektor, Dział Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych.

Dział Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych Colliers zajmuje się reprezentacją najemców oraz deweloperów w procesie wynajmu i sprzedaży powierzchni magazynowych i produkcyjnych na terenie całego kraju. Zespół specjalizuje się w transakcjach typu greenfield (build-to-suit), renegocjacjach umów najmu, przygotowaniu prognoz rynkowych oraz strategii dla całych portfeli nieruchomości.

 

(źr. Colliers International)

 


Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.