Dodaj ogłoszenie o pracy


Liberalizacja rynku pocztowego wymaga doprecyzowania

Po prawie pół roku wprowadzenia w życie Prawa pocztowego przedstawiciele branży oceniają, że liberalizacja rynku, której celem była ustawa, jest udana, choć na możliwość skorzystania w pełni z uwolnienia, wciąż regulowanego rynku przyjdzie nam poczekać. Podczas zorganizowanego przez agencję ISBnews eksperckiego śniadania zgłoszono nawet postulat nowelizacji ustawy - aby przyspieszyć realizację pełnej liberalizacji oraz usunąć spowalniające rozwój rynku niejasności w przepisach.

Pierwszym etapem liberalizacji rynku pocztowego było umożliwienie operatorom alternatywnym obsługi przesyłek pocztowych o masie powyżej 500 gram w 2004 r. Trzeci etap, który wszedł w życie 1 stycznia br. oznacza m.in. uwolnienie segmentu przesyłek do 50 gram - skutkiem tego nie ma już konieczności dociążania przesyłek tego rodzaju.

Liberalizacja wciąć niepełna
Jednakże operatorzy zwracali uwagę, że brak dokumentów, które powinny powstać na mocy ustawy, oznacza, że de facto mogą oni obsługiwać klientów biznesowych, a z liberalizacji na razie praktycznie wyłączona jest administracja państwowa i samorządowa.
- Nie ma pełnej liberalizacji, ponieważ instytucje publiczne przygotowywały przetargi na 2013 według starych zasad, czyli sprzed zmian, które wprowadziła ustawa - powiedział Janusz Jank, dyrektor handlowy InPost z grupy Integer.pl.
Ustawa umożliwia korzystanie z usług dowolnego operatora, z wyjątkiem przesyłek wymagających stempla pocztowego - ten rodzaj usług świadczyć może tylko tzw. operator wyznaczony, którym z mocy ustawa w latach 2013-2015 jest Poczta Polska.
- W związku z tym ograniczeniem rekomendujemy zamawiającym, aby dzielili przetargi na dwa postępowania lub dopuszczali składanie ofert częściowych. W jednym można wyłonić operatora dostarczającego listy polecone z wiążącym prawnie terminem i tutaj zgodnie z prawem monopol ma operator wyznaczony. W oddzielnym postępowaniu można szukać operatora, który będzie dostarczał pozostałą korespondencję. W nim wszyscy operatorzy będą mogli wziąć udział na równych warunkach - podkreślał prezes Speedmail Janusz Konopka. Przedstawiciele operatorów alternatywnych narzekali przy tym na brak kampanii informacyjnej na temat możliwości wyboru. - Często my sami w naszych materiałach informowaliśmy o takich możliwościach, zwracając się z ofertą do potencjalnych klientów - wskazywał Konopka.

Brak dostępu do infrastruktury Poczty Polskiej
Jak zauważył prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców - Niepublicznych Operatorów Pocztowych Rafał Zgorzelski, brak jest faktycznego dostępu do infrastruktury, a operatorzy "ciężko pracują, aby wyegzekwować to, co im się należy. - Być może okaże się, że dostęp do infrastruktury Poczty Polskiej będziemy mieli dopiero pod koniec roku - powiedział Jank. Chodzi o to, że według ustawy, Poczta Polska miała do końca maja przedstawić Urzędowi Komunikacji Elektronicznej (UKE) do kontroli i akceptacji regulamin i cennik - tak, aby operatorzy alternatywni mogli korzystać np. z sortowni czy doręczania przesyłek za pośrednictwem listonoszy. UKE ma wydać decyzje w tych sprawach w ciągu miesiąca od otrzymania dokumentów. Choć - jak podkreślała dyrektor biura regulacji prawnych PP Alina Kępczyńska - Poczta Polska przedstawiła odpowiednie materiały zostały przesłane do UKE już w kwietniu, nadal nie ma decyzji w tej sprawie.

Liberalizacja rynku pocztowego następuje w Polsce w ostatnim możliwym terminie - rząd skorzystał bowiem z możliwości jej przesunięcia o dwa lata, właśnie do początku 2013 r. Choć czas ten nie został wykorzystany - jak wskazywali uczestnicy debaty - to przygotowania jednoznacznie brzmiących i daleko idących przepisów w nowym prawie - to przyznawali, że Poczta Polska w tym czasie przygotowywała się do zmian. "Poczta działa teraz zdecydowanie bardziej biznesowo - powiedział Jerzy Polaczek, były minister transportu (2005-2007), a obecnie szef sejmowej Komisji Infrastruktury.

- Po raz pierwszy nie przespaliśmy zmian, Poczta Polska przygotowała się do czegoś. Mamy szeroką ofertę przesyłek i świadczy o tym nawet liczba 75 proc. wygranych przetargów, w których uczestniczymy. To także kilkanaście tysięcy nowych klientów. I to niezależnie od prawa, to nasza oferta decyduje o tym, że tak wiele wygrywamy - powiedział Sławomir Żurawski, dyrektor biura rozwoju usług KEP Poczty Polskiej.

Potrzebna nowelizacja przepisów
- To złe prawo dla Poczty Polskiej i dla operatorów alternatywnych. (…) Mamy do czynienia z częściowym uwolnieniem rynku pocztowego. Potrzebna jest szybka nowelizacja, by dokończyć liberalizację, ale też objaśnić wiele przepisów, na którymi głowią się obecnie dziesiątki ekspertów - skonkludował Zgorzelski. Z kolei prezes Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) Andrzej Arendarski zaproponował, aby uwolnić wszystkie usługi w jednym regionie, co pozwoliłoby zobaczyć, na ile sprawdza się możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w pełni konkurencyjnej.

(źr. za inf. ISBnews)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.