Dodaj ogłoszenie o pracy


Logistycy z optymizmem patrzą w przyszłość

Widoczny optymizm dotyczący rozwoju branży i wzrostu jej znaczenia w przyszłości oraz otwarcie na międzynarodową współpracę – to główne wnioski PEKAES z największych targów w obszarze logistyki w Monachium, podczas których ta spółka była jednym z kilkunastu polskich wystawców biorących udział w tym wydarzeniu.

Transport Logistic to międzynarodowe targi w obszarze logistyki, systemów mobilnych, IT i zarządzania łańcuchem dostaw, uznawane za największe tego typu na świecie. W tym roku na targach obecny był także PEKAES, największa polska spółka w branży TSL. W przeciwieństwie do nastrojów panujących w innych branżach, na targach można było odczuć optymizm, m.in. zanotowano rekordową liczbę odwiedzających (ponad 53 tys.) oraz większą liczbę wystawców z różnych krajów na świecie. Wśród wystawców udział firm spoza Niemiec wynosił 45 proc.. Pojawiły się spółki z Chin, Francji, Rosji czy Turcji, łącznie reprezentowane były 63 kraje.

Targi w Monachium potwierdziły również rosnące znaczenie wykorzystania rozwiązań proekologicznych w systemach transportowych, transportu intermodalnego, systemów Ro-La (przewóz pojazdów ciężarowych z przyczepami oraz ciągników siodłowych z naczepami na specjalnych, niskopodłogowych platformach kolejowych)  i Huckepack (przewóz koleją z wykorzystaniem tzw. wagonów kleszczowych, naczep, nadwozi wymiennych i kontenerów przystosowanych do przeładunku pionowego za pomocą tzw. chwytni kleszczowej).

Podczas kilku dni konferencji omawiano także temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa w logistyce, rozwiązań telematycznych, cyfryzacji w towarowym transporcie lotniczym. Analizowano także sytuację na takich rynkach jak: Rosja,  Azja i Pacyfik, region Bałtycki, Włochy i Hiszpania.

(źr. PEKAES)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.