Dodaj ogłoszenie o pracy


Zagraniczne wczasy podczas pracy tymczasowej?

W ciągu niespełna miesiąca, w lipcu do pracy tymczasowej wyjechało ponad pół tysiąca Polaków do Francji, Niemiec i Belgii. Czekają tam na nich wysokie zarobki, ale także złociste plaże, luksusowe pola golfowe i najcenniejsze eksponaty europejskich muzeów - zapewnia agencja Work Express.

 

Wyjazd zarobkowy dla wielu to często jedyna możliwość zwiedzenia miejsc znanych z przewodników turystycznych, jak Paryż czy Bruksela oraz doświadczenia ciekawych przygód i odkrycia nowych pasji. - Pierwszy wyjazd wspominam bardziej jak niezwykłe wakacje spędzone z rodziną, niż ciężką pracę. To był 2006 rok, pojechałem na zlecenie Work Express w rewelacyjne miejsce do Frondenbergu koło Dortmundu. Dzięki pracy w charakterze opiekuna nauczyłem się grać w golfa i zwiedziłem wiele pięknych miejsc w Niemczech – mówi Tomasz Stawirej z Wrocławia.
Belgia kusi najstarszą tradycją browarniczą (ponad 600 marek złotego napoju), słynnymi pralinkami czekoladowymi oraz najlepszymi frytkami z majonezem. Francja natomiast urokami lazurowego wybrzeża, windsurfingiem po Atlantyku i alpejskimi szlakami.
Namiastka wakacji z bonusem
Praca na budowie lub w charakterze opieki osoby starszej do łatwych nie należy. To jak szybko upłynie kontrakt, w jakiej atmosferze i czy wrócimy z bagażem miłych wspomnień zależy w ogromnym stopniu od samych wyjeżdżających. Duże znaczenie ma odpowiednie nastawienie, na co zwraca uwagę Tomasz Stawirej.


- Kiedy opiekun jedzie „do rodziny“, a nie „do pracy“, to po prostu miło spędza się czas, najczęściej w pięknym miejscu, bo południowe Niemcy są bardzo malownicze. W dodatku za tak spędzony czas dostaje się pieniądze, co też jest bardzo miłe. Także dlatego jadę do opieki, kiedy mi to odpowiada i w miejsce, które mi się podoba – przekonuje wrocławianin.


- Nasi ludzie za granicą naprawdę ciężko pracują i regeneracja jest konieczna. Jestem pod wielkim wrażeniem ekipy budowlanej, której chciało się po pracy wskakiwać na deski z żaglami i surfować po Atlantyku. Bardzo nas cieszy, kiedy wiemy, że nasi pracownicy odpoczywają aktywnie. Promujemy to i staramy się im to ułatwiać, kiedy to tylko możliwe – np. nasi pracownicy-surferzy zostali przekwaterowani bliżej plaży, żeby mogli łatwiej transportować swoje deski – dodaje Artur Ragan, rzecznik agencji.
Trudno porównywać wyjazd zarobkowy z wycieczką czy urlopem, ale na pewno dla wielu to możliwość zobaczenia kawałka świata.
(źr. Work Express)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.