Dodaj ogłoszenie o pracy


10 tys. sztuk/godzinę - tyle towaru obsłuży nowy sorter No Limit w centrum dystrybucji w Pruszkowie

 

 

Polski operator logistyczny No Limit uruchomił w maju tego roku sorter PTU (Push Tray Unit sorter) w swoim nowym centrum dystrybucji w Pruszkowie pod Warszawą. Dzięki tej inwestycji No Limit zwiększy o kilkaset procent wydajność procesów obsługi logistycznej branży fashion.

Dzięki innowacyjnej konstrukcji platformowej oraz dwupoziomowemu systemowi zrzutów, maszyna będzie mogła obsłużyć do 10 tys. szt. towaru na godzinę. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Europie. Sorter stanowi główną część projektu inwestycyjnego współfinansowanego z dotacji Unii Europejskiej. Wartość inwestycji przekroczyła 12,6 mln PLN. Projekt został w 50 proc. dofinansowany z datacji unijnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 4.4. Celem wdrożenia tego projektu jest uzyskanie przez firmę statusu lidera branży w zakresie obsługi logistycznej odzieży pakowanej do kartonów, obuwia oraz akcesoriów i galanterii skórzanej, artykułów sportowych, drobnej elektroniki i farmaceutyków. Decyzję o finalnej realizacji procesu inwestycyjnego sortera podjęto w 2012 roku po pozyskaniu nowych kontraktów logistycznych, które kilkakrotnie zwiększyły zapotrzebowanie na wydajność procesów realizacji zamówień.

Unikalne rozwiązania
Sorter PTU został zaprojektowany dla potrzeb No Limit przez firmę SDI Group, posiadającą w swoich referencjach wiele udanych wdrożeń automatyki magazynowej w Europie Zachodniej, m.in. w Holandii i Niemczech. Jest to urządzenie typu Push Tray Unit gwarantujące możliwość jednoczesnego sortowania wielu kategorii produktowych składowanych w magazynach No Limit i dystrybuowanych przez jego klientów do sieci sprzedaży. Innowacyjność instalacji sortera w No Limit polega na zastosowaniu unikalnej w świecie technologii zrzutów, które ułożono w dwóch poziomach. Rozwiązanie to pozwala zwiększyć ilość jednocześnie sortowanych zamówień, optymalizując koszty obsługi kompletacji towarów. Unikalnym rozwiązaniem jest również sama instalacja sortera, który został zbudowany na antresoli. Przenośniki sortera zostały ustawione na wysokości 7,2 metra, natomiast stanowiska pakowania przy zrzutach na wysokości 4 metrów. Dzięki takiemu rozwiązaniu No Limit zostawił sobie możliwość rozbudowy instalacji sortera w przyszłości o nowe moduły, a w chwili obecnej wykorzystuje powierzchnię do składowania zapasów towarów.
Po uruchomieniu sortera, tym samym Centrum Dystrybucyjne No Limit w Pruszkowie stało się jednym z najnowocześniejszych centrów logistycznych w Polsce. Obecnie proces dystrybucyjny No Limit umożliwia realizację zamówień uzupełnień sprzedaży z magazynu w dniu ich złożenia i dostarczenia do punktu handlowego w dowolnym miejscu w Polsce kolejnego dnia rano. Firma realizuje także za pomocą nowej technologii obsługę zwrotów posezonowych produktów i przygotowanie ich do odsprzedaży w kolejnym sezonie.
Centrum Dystrybucyjne No Limit w Pruszkowie umożliwia składowanie na powierzchni 10 tys. mkw. magazynu do 85 tys. SKU i ponad 200 tys. kartonów, z których towar dostępny jest do wydania w każdej chwili. W oddzielnej strefie magazynowej No Limit ma możliwość składowania do 10 tys. palet typu Euro.

- Polski rynek logistyki kontraktowej wciąż się rozwija. Staje się jednak coraz bardziej dojrzały, a zarazem konkurencyjny. Klienci oczekują przede wszystkim niezawodności usług oraz rozwiązań dopasowanych do specyfiki ich działalności biznesowej. Dlatego zdecydowaliśmy się na otwarcie nowego centrum logistycznego oraz zakup sortera PTU firmy SDI Group. Wprowadzone na nasze życzenie innowacje i modyfikacje konstrukcji pozwolą uzyskać jeszcze większą elastyczność w zakresie oferowanych przez nas usług oraz zwiększyć wolumen realizowanych zamówień, generując tym samy dodatkową przewagę konkurencyjną. Zakładamy, że dzięki temu inwestycja zwróci się w ciągu kilku najbliższych lat, dodatkowo wzmacniając pozycję No Limit na rynku polskim i międzynarodowym. Sorter daje nam możliwość pozyskania kolejnych klientów poszukujących terminowo i z wysoką jakością wykonanych usług dla wysoko przetworzonych produktów – mówi Marcin Blauth, prezes zarządu No Limit.

Projekt inwestycyjny sortera został podzielony na dwa etapy:
Pierwszy etap inwestycji zakończony w marcu 2013 roku daje możliwość sortowania do 5 tys. jednostek towarowych na godzinę z użyciem 140 zrzutów.
Drugi etap inwestycji planowany na III kwartał 2013 roku zakłada zwiększenie możliwości operacyjnych sortera do 10 tys. sztuk sortowanych na godzinę oraz rozbudowę instalacji o dodatkowe 140 zrzutów oraz 4 stanowiska indukcji. Zakończenie tego etapu pozwoli obsługiwać do 300 zleceń równolegle.

O No Limit:

No Limit to polska firma logistyczna powstała w 1990 roku w Warszawie i przez pierwsze lata działała jedynie na rynku usług transportowo-spedycyjnych. Po kilku latach rozszerzyła swoje usługi o działalność magazynową, a w ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój logistyki kontraktowej towarów wysoko przetworzonych. Dzisiaj usługi No Limit obejmują profilowane rozwiązanie dedykowane dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw działających na terenie Polski i Europy, w tym prowadzenie magazynów dystrybucyjnych, działań B2B i B2C, co-packing, e-commerce oraz zaawansowane projekty handlowe i marketingowe. No Limit zatrudnia 250 pracowników, w tym 100 w nowym centrum Logistycznym w Pruszkowie oraz ponad 300 podwykonawców w oddziałach w Polsce i za granicą. Oprócz swojej siedziby i magazynów w Warszawie i Pruszkowie, operator posiada także magazyny i terminale w Poznaniu, Sosnowcu oraz we Wrocławiu. Przychody w 2012 r. osiągnęły poziom 86 mln zł. Wśród kluczowych klientów No Limit znajdują się m.in. marki:  Adidas, Puma, Umbro, Timberland, Lacoste, Geox, Inditex (Zara, Bershka, Stradivarius, Massimo Dutti, Pull & Bear, Oysho), United Colors of Benetton, in.

(Opr. za inf. No Limit)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.