Dodaj ogłoszenie o pracy


Umowy o pracę na czas określony coraz mniej popularne

Jak wynika z ostatnich danych GUS, w Polsce systematycznie spada liczba umów o pracę na czas określony, a systematycznie wzrasta liczba umów o pracę na czas nieokreślony. Obecnie umów bezterminowych jest o 272 tys. więcej niż w 2010 r.
– Zatem bezsprzecznie umowy na czas nieokreślony są podstawową formą świadczenia pracy w naszym kraju – mówią eksperci Pracodawców RP.

Często w debatach dotyczących umów terminowych padają argumenty mówiące o tym, że Polska jest liderem w UE pod względem liczby umów tego rodzaju. To nie takie oczywiste, albowiem statystyki te uwzględniają wszystkie umowy czasowe, w tym również umowy na okres próbny czy zastępstwo oraz umowy cywilnoprawne. Ponadto w poszczególnych państwach UE takie kontrakty są różnorodnie rozumiane i funkcjonują na odmiennych zasadach.

Nie można się również zgodzić ze stwierdzeniem, które pada ze strony związków zawodowych o tym, że obowiązująca regulacja zawarta w art. 251 k.p. jest niezgodna z Dyrektywą Rady 99/70/WE z 28 czerwca 1999 r., dotyczącą porozumienia ramowego w sprawie pracy na czas określony. – Należy przypomnieć, że załącznik do tej dyrektywy (klauzula 5) określa jednoznacznie możliwe środki limitowania liczby umów na czas określony w celu zapobiegania nadużyciom. Są to: obiektywne powody uzasadniające odnowienie takich umów, liczba tych odnowień oraz określenie maksymalnej łącznej długości kolejnych umów. Państwa członkowie muszą w prawie krajowym wprowadzić przynajmniej jedno z tych rozwiązań. Art. 251 k.p., stanowiący o przekształceniu trzeciej umowy na czas określony w umowę bezterminową, w pełni odzwierciedla przesłankę wskazaną w dyrektywie. Takie stanowisko podziela również Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej – tłumaczą eksperci.

Pracodawcy RP deklarują gotowość do rozmów na temat umów terminowych w ramach zespołu Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. –Uważamy jednak, że najwyższy czas podjąć dyskusję dotyczącą umów bezterminowych w celu wypracowania rozwiązań, które spowodują, że w przyszłości takich umów będzie jeszcze więcej niż obecnie. Warto też dążyć do ograniczenia istniejących obostrzeń, co stanowiłoby zachętę do zawierania stałych kontraktów – dodają eksperci.

(źr. Pracodawcy RP)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.