Dodaj ogłoszenie o pracy


Powołanie czy umowa o pracę?

Czy zatrudniając osobę na podstawie powołania, należy odrębnie zawrzeć z nią umowę o pracę? Gdzie w takiej sytuacji umieścić zapisy dotyczące warunków pracy i płacy? – problem ten wyjaśnia Agnieszka Janowska, radca prawny, dyrektor Departamentu Prawa Pracy w TGC Corporate Lawyers.

W przypadku powołania, warunki pracy i płacy (m.in. wysokość wynagrodzenia i dodatków, wymiar czasu pracy, termin rozpoczęcia wykonywania obowiązków) mogą być zawarte zarówno w samym akcie powołania, jak również w dokumencie odrębnym, w postaci np. aktu uzupełniającego powstałego na podstawie powołania stosunku pracy czy też odrębnej umowy określającej warunki pracy i płacy. Praktyka taka, w związku z brakiem konkretnego przepisu prawa w tym zakresie, wynika z orzecznictwa sądów oraz doktryny.

Należy pamiętać, że w związku z tym, iż do stosunku pracy powstałego na podstawie powołania stosuje się przepisy prawa pracy dotyczące umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony (z wyjątkiem przepisów wyraźnie wyłączonych oraz mając na uwadze odrębności wynikające z przepisów szczególnych, dotyczących stanowiska, którego powołanie dotyczy), konieczne jest, by w akcie powołania (ewentualnie dokumencie odrębnym) zawarte zostały elementy, które są obligatoryjne w przypadku umów o pracę. Są to w szczególności:  rodzaj pracy/stanowisko, miejsce wykonywania obowiązków służbowych, wynagrodzenie (ze wskazaniem jego składników), wymiar czasu pracy oraz termin rozpoczęcia pracy (art. 29 Kodeksu Pracy).

W związku z tym, że powołanie stanowi samodzielny sposób zatrudnienia, nie jest możliwe, aby strony łączył stosunek pracy nawiązany zarówno na podstawie powołania, jak i umowy o pracę. W związku z tym, celem wskazania warunków pracy i płacy angażu powstałego wskutek powołania, nie należy zawierać dodatkowo umowy o pracę. W przypadku jednak, gdy dojdzie do zatrudnienia pracownika w drodze powołania na stanowisko, które nie może być w ten sposób obsadzone (zgodnie z art. 69 Kodeksu Pracy, stosowanie powołania, jako sposobu zawarcia stosunku pracy jest możliwe tylko wtedy, gdy przepis ustawy na to zezwala), powołanie należy traktować jako zawarcie umowy o pracę.

Podstawa prawna:
1) art. 68 i 69 Kodeksu Pracy
2) Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dn. 8 sierpnia 2003 r. I PK 249/03

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.