Dodaj ogłoszenie o pracy


Wzrost bezrobocia nieco wyhamował

Jak podaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia w marcu wyniosła 14,3 proc. i w porównaniu z lutym spadła o 0,1 pkt proc. – Spadek bezrobocia oczywiście napawa optymizmem, jednak absolutnie nie można mówić o „odwilży” na rynku pracy – twierdzą eksperci Pracodawców RP.
Przypominają jednocześnie o tym, że w analogicznym okresie ubiegłego roku (luty 2012 r. – marzec 2012 r.) odnotowano identyczny spadek bezrobocia (z poziomu 13,4 proc. do poziomu 13,3 proc). – Niższa stopa bezrobocia w tym okresie jest zjawiskiem cyklicznym i wynika z podjęcia prac sezonowych. W tym roku, ze względu na aurę, termin ich rozpoczęcia opóźnił się, w związku z czym spodziewamy się bardziej odczuwalnego spadku poziomu bezrobocia w kwietniu – komentują dane eksperci Pracodawców RP.
Prognozują też, że tendencja spadkowa utrzyma się do jesieni, jednak niskie tempo wzrostu PKB może doprowadzić do zwiększenia stopy bezrobocia pod koniec roku do 15 proc. – Na chwilę obecną nie widzimy żadnych szans na to, by liczba osób pozostających bez zatrudnienia drastycznie spadła. Aby do tego doszło, wzrost PKB musi wynosić co najmniej 4 proc. – podkreślają eksperci organizacji. Uspokajają jednocześnie, że sytuacja na rynku pracy będzie dość stabilna i nie grozi nam szybki spadek liczby miejsc pracy.

(źr. Pracodawcy RP)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.